aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa

6 lipca 2007
W dniu 3 lipca Sejmowa Komisja Rolnictwa obradowała w Sielinku koło Opalenicy w Gospodarstwie Pomocniczym Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Tematem wiodącym wyjazdowego posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa była sytuacja na rynku wieprzowiny.
Oprócz posłów w spotkaniu wzięli także udział: Jan Krzysztof Ardanowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Tadeusz Dziuba Wojewoda Wielkopolski, Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem  ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego  zjawisko świńskiej górki powtarza się cyklicznie co pewien czas od wielu lat. To że w Polsce nastąpi nadwyżka wieprzowiny było do przewidzenia. Dlatego też MRiRW podjęło szereg działań zmierzających do zniwelowania i rozładowania świńskiej górki. Wystąpiliśmy między innymi z pismem do Komisji Europejskiej o podjęcie działań, ta odpisała, że na europejski rynek wieprzowiny nie stwarza podstaw do podjęcia działań. Kolejnym krokiem były dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Jednak zakłady uważają, że jest to przedsięwzięcie nieopłacalne. Pojawiły się również głosy że Polska powinna eksportować więcej sztuk żywych., z tym że Polska musi być wolna od chorób (chodzi tu o chorobę Aujeszkiego). W Polsce ta choroba ta nie występuje, jeżeli to pojedyncze przypadki bez znaczenia gospodarczego. Jednak Powinien być prowadzony program zwalczania tej choroby – brak programu jest pretekstem do tego, aby nie można było eksportować polskiego żywca.

- Problem świńskiej górki jest problemem złożonym ze względu na to, że nie można przeprowadzić bezpośredniej interwencji, a także nie możność dogadania się samych producentów, jak i producentów i zakładów. Powinno się podjąć takie działania, aby doprowadzić do integracji poziomej i pionowej, wtedy rynek byłby bardziej stabilny i przewidywalny. Jedyne co jest zauważalne to to, że dogadały się duże zakłady mięsne – chodzi o zmowę cenową. Tutaj wychodzi kolejny problem – umowy kontraktacyjne i problem ceny. W nowym PROW pomoc dla zakładów z osi 1 można by wprowadzić zapis uzależniający finansowanie  od ilości podpisanych omów kontraktacyjnych z rolnikami idąc dalej dodać zapis, że jeżeli zakład chciałby uzyskać kolejne 10% zwrotu to musi określoną ilość towaru zakupić od grup producenckich. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało program promocji polskiej wieprzowiny na rynkach zagranicznych. – mówi Jan Krzysztof Ardanowski.

 


POWIĄZANE

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

- Zrównoważona produkcja, m.in. mleka i wołowiny, do której dąży Europa, musi uw...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę