Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Wyniki kontroli NIK w rzeźniach i punktach skupu

10 lutego 2005

Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że nadzór nad warunkami skupu, uboju i transportu zwierząt w 2003 roku i w pierwszej połowie 2004 był niewystarczający.

Kontrola dotyczyła nadzoru nad obrotem i ubojem zwierząt rzeźnych ze szczególnym uwzględnieniem dobrostanu zwierząt.

"Jest źle, a nawet jeszcze gorzej" – mówi o wynikach kontroli Małgorzata Pomianowska , rzecznik NIK. "Część ubojni, które nie zastosują się do naszych zaleceń może się liczyć nawet z zamknięciem".

W prawie 60 proc. skontrolowanych rzeźni nie przestrzegano przepisów dotyczących warunków uboju zwierząt. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości to: ubój przy użyciu przestarzałych urządzeń, niewłaściwa organizacja wyładunku zwierząt, brak izolacji pomiędzy poczekalnią przedubojową i miejscem pozbawiania świadomości, brak oddzielenia miejsc wykrwawiania od pomieszczeń ogłuszania, brak urządzeń do unieruchamiania zwierząt, zły stan techniczny urządzeń do ogłuszania. Poza tym ujawniono przypadki nielegalnego uboju zwierząt. Nieprzebadane mięso trafiało na targowiska.

Zarzuty NIK dotyczą też niewystarczającego nadzoru nad transportem zwierząt, które często dowożone były do rzeźni samochodami w złym stanie technicznym i sanitarnym.

Oberwało się również Inspekcji Weterynaryjnej i Inspekcji Transportu Drogowego, które – zdaniem NIK – działały niezbyt skutecznie i nie do końca rzetelnie.

"Kontrole były prowadzone w czasie, gdy zmieniało się prawo i wielu rzeczy nie mogliśmy wyegzekwować" – tłumaczy Krzysztof Jażżewski, główny lekarz weterynarii. "Dziś na pewno nie ma takich uchybień. Niestety przypuszczam, że nielegalny ubój w gospodarstwach nadal istnieje. Mięso trafia na targowiska i będzie trafiało, dopóki ktoś będzie chciał je kupować".

W województwie kujawsko–pomorskim większych uchybień nie stwierdzono. Uwagi dotyczyły m.in. niewłaściwej (śliskiej) nawierzchni ramp i obudowy przepędów


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę