aaa_TSW_2023
CTR_2023

Zasady prawidłowego żywienia knurów w okresie ich eksploatacji

14 maja 2004

Knury w znacznie większym stopniu niż lochy wpływają na wyniki hodowlane i produkcyjne. Wynika to z tego, że pozostawiają po sobie o wiele więcej potomstwa. Inseminując w ciągu roku nasieniem knura kilka tysięcy loch uzyskujemy kilkanaście tysięcy prosiąt, a co za tym idzie również zwiększamy także liczbę ubijanych tuczników.

Prawidłowe żywienie knurów powinno z jednej strony umożliwić ujawnienie całego posiadanego potencjału genetycznego, a z drugiej strony zagwarantować właściwy rozwój i pełne wykorzystanie knurów podczas ich eksploatacji.

Stosując w żywieniu knurów mieszanki należy pamiętać o tym aby cechował je wysoki poziom aminokwasów egzogennych, a w szczególności lizyny. Odpowiedni poziom aminokwasów wpływa korzystnie na dojrzewanie płciowe i stymuluje zachowanie seksualne knura (libido).
Mieszanka paszowa oprócz odpowiedniej zawartości aminokwasów powinna również zawierać odpowiedni zestaw witamin (A, D, E) i mikroelementów takich jak: wapń, fosfor, sód, cynk i mangan. Niedobór witaminy A prowadzi do zmniejszenia popędu płciowego, obniżenia liczby i ruchliwości plemników oraz częstszego ich zwyrodnienia. Często także ulega degeneracji nabłonek kanalików nasiennych oraz może dochodzić do zaniku jąder i dodatkowych gruczołów płciowych. Niedobór manganu i cynku prowadzi do obniżenia popędu płciowego, a w konsekwencji może powodować choroby zwyrodnieniowe jąder. Dlatego też poziom witamin, makro- i mikroelementów ma tak istotny wpływ na produkcyjność knura.

Prawidłowe żywienie knurów powinno zapewnić utrzymanie ich w dobrej kondycji rozpłodowej oraz zapewnić uzyskiwanie wysokiej jakości nasienia.

Powszechnie w naszych chlewniach obserwuje się nadmierne zatuczone knury, co jest wynikiem nieodpowiedniego stosowania pasz. Często spotyka się knury które w wieku 1,5-2 lat osiągają masę ponad 200 kg, co praktycznie eliminuje je z krycia młodych loszek. Zapasione knury są także częściej narażone na schorzenia układu kostnego. Zwyrodnieniom stawów biodrowych , skokowych i kolanowych można zapobiegać normując ściśle dawki pokarmowe. W ten sposób można także ograniczyć tempo wzrostu i znacznie wydłużyć czas eksploatacji rozpłodowej knura.

Bilansując dawkę pokarmową dla knura należy uwzględnić takie czynniki jak:
- intensywność eksploatacji i związane z tym libido
- zapotrzebowanie na wysokiej jakości nasienie (objętość uzyskiwanych ejakulatów, koncentracja plemników i ich żywotność oraz przeżywalność)
- warunki środowiskowe, w których utrzymywane są zwierzęta, w szczególności temperatura.

Mieszanka dla knurów powinna zawierać od 5 do 7% włókna. Niedobór włókna powoduje bowiem uczucie głodu i zmniejsza efektywność przewodu pokarmowego, nadmiar włókna natomiast powoduje mniejsze pobranie paszy i utrudnia wykorzystanie innych składników pokarmowych. Dlatego doskonałym komponentem mieszanek paszowych dla knurów jest dodatek owsa, który zawiera najwięcej włókna ze wszystkich zbóż, a także tłuszczu i witaminy E. Dawka pokarmowa dla dorosłego knura powinna wynosić około 3 kg mieszanki podawanej jednorazowo lub w dwóch odpasach w postaci suchej lub papki. Nie należy przy tym zapominać o zainstalowaniu poideł w celu zapewnieniu stałego dostępu do wody. Dawka pokarmowa dla knura może zostać zwiększona w zależności od ilości kryć, spadku kondycji czy występowania wysokich mrozów.

Zalecany poziom energii, białka i związków mineralnych dla knurów rozpłodowych intensywnie użytkowanych:

Wyszczególnienie
Wartość pokarmowa
Na sztukę dziennie
Na 1 kg paszy pełnoporcjowej
Energia metaboliczna
MJ
30
11,4
Białko
gram
450
170
Lizyna
gram
35-45
13-17
Metionina + Cystyna
gram
24-31
09-05-12
Wapń
gram
25
10
Fosfor
gram
17
7
Sód
gram
3
1,5
Witamina A
j.m
-
15000
Witamina D
j.m
-
1500
Witamina E
mg
-
40-60

POWIĄZANE

Nowe przepisy dotyczące transportu zwierząt – wyraźna potrzeba wprowadzenia ulep...

ARiMR informuje, że zgodnie z przepisami posiadacze świń muszą raz na sześć mies...

Sytuacja hodowli trzody chlewnej od wielu lat jest trudna, spadek popytu w Europ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę