aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Złe warunki skupu zwierząt

24 marca 2003

Brak ogrodzenia i utwardzenia terenu, mat dezynfekcyjnych, oddzielnych pomieszczeń dla zwierząt zdrowych i chorych, złe warunki sanitarne to najczęstsze uchybienia stwierdzone przez inspektorów NIK na targowiskach i skupie zwierząt oraz ich transporcie. Takie przypadki kontrolerzy stwierdzili w Rzeszowie, Przemyślu i Medyce.

NIK przyjrzał się pracy miejskich i powiatowych inspektoratów weterynarii w Rzeszowie i Przemyślu, zarzucając im nie egzekwowanie istniejących przepisów sanitarnych na spędach i targowiskach. Warunki w jakich skupuje się zwierzęta hodowlane nie są idealne. Jedynym rozwiązaniem byłoby pozamykanie wszystkich punktów skupu i targowisk, ale wtedy pojawiłyby się różne pokątne miejsca skupu, na które nie mielibyśmy praktycznie już żadnego wpływu  – wyjaśnił Marek Basta, powiatowy lekarz weterynarii w Przemyślu.

Pewne nieprawidłowości wytknięto także granicznemu inspektoratowi weterynarii w Medyce. Na przejściu brakuje miejsc do przeładunku, wózków do przewozu zwierzą rannych i chorych oraz osobnych miejsc do ich badania. Odprawa celna odbywa się w ogólnym pasie odpraw dla samochodów ciężarowych. To prawda, co zostało zawarte w raporcie NIK-u. Jednak nasza placówka na przejściu w Medyce zostanie zlikwidowana. Odprawa oraz kontrola weterynaryjna zwierząt będzie przeprowadzana w Korczowej. Nastąpi to najpóźniej po naszym przystąpieniu do Unii Europejskiej  – powiedział Janusz Ciołek, graniczny lekarz weterynarii w Medyce.

 


POWIĄZANE

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

- Zrównoważona produkcja, m.in. mleka i wołowiny, do której dąży Europa, musi uw...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę