a_bio_expo_Ptak
a_kanaba_750

Żmije i nietoperze już śpią, niedźwiedzie nadal aktywne

20 października 2004

Żyjące w Bieszczadach żmije zygzakowate po pierwszych październikowych przymrozkach zapadły w sen zimowy.

Śpią też nietoperze. Do snu przygotowują się borsuki, a nadal aktywne są niedźwiedzie - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

"Żmija zygzakowata, podobnie jak inne gady, niesprzyjającą porę roku spędza w hibernacji pod ziemią. W Bieszczadach i Beskidzie Niskim na powierzchnię wychodzą w kwietniu. Jednak opuszczenie miejsca zimowego wypoczynku musi poprzedzić ocieplenie" - powiedział Marszałek.

Żmiję zygzakowatą zalicza się do najpospolitszych węży występujących w Bieszczadach. W południowo-wschodniej Polsce występują trzy odmiany barwne żmij: brązowa, srebrzysta i czarna.

Zimową hibernację w jaskiniach, szczelinach skalnych i dziuplach starych drzew rozpoczęły też nietoperze. Niedługo powinny to uczynić również borsuki, które korzystają jeszcze z ciepłych nocy.

Natomiast bardzo aktywne są niedźwiedzie. "W niektórych bieszczadzkich nadleśnictwach leśnicy wykładają im pożywienie, żeby nie robiły szkód w gospodarstwach rolnych" - powiedział Marszałek.

W Bieszczadach bytuje około 90 niedźwiedzi brunatnych. Są wszystkożerne, przez cały rok gromadzą zapasy energetyczne na zimę. Ważą mniej więcej 300 kg, żyją do 50 lat. Należą do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie. W sen zimowy najczęściej zapadają pod koniec grudnia.


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych żwrócił się do resortu rolnictwa o stworzeni...

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...

ZZR KORONA apeluje o jak najszybsze wznowienie rozporządzenia do  programów dla ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę