A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Świętokrzyskie/ straty w regionie spowodowane suszą przekroczyły 35 mln zł

9 sierpnia 2018
Świętokrzyskie/ straty w regionie spowodowane suszą przekroczyły 35 mln zł

W woj. świętokrzyskim cały czas trwa szacowanie strat spowodowane tegoroczną suszą. Według aktualnych danych przekroczyły one 35 mln zł, a liczba poszkodowanych gospodarstw rolnych wyniosła ponad 6,5 tysiąca.

W województwie świętokrzyskim komisje ds. szacowania strat w rolnictwie powołano w 88 gminach. Część z nich jeszcze nie zakończyła pracy. Według szacunkowych jeszcze danych w wyniku tegorocznej suszy poszkodowanych zostało 6 524 gospodarstw rolnych, a straty przekroczyły już 35,5 mln zł. Powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła ponad 31 tysięcy ha.

Najgorsza sytuacja jest w czterech powiatach regionu (pińczowski, buski, opatowski i kielecki), gdzie liczba poszkodowanych gospodarstw rolnych wyniosła w sumie ponad 4 tysiące. W samym tylko powiecie pińczowskim straty przekroczyły 10 mln zł.

Podczas środowej konferencji prasowej w Kielcach pełnomocnik wojewody ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych Jacek Sułek zaznaczył, że gminne komisje nadal przyjmują wnioski od poszkodowanych rolników. „Rolnik według przepisów powinien zgłosić wniosek do gminnej komisji w ciągu dziesięciu dni od chwili wystąpienia szkody. Biorąc jednak pod uwagę trudną sytuację podjęliśmy decyzję, że wnioski będą przyjmowane również po upływie tego terminu” – zapewnił Sułek. Przypomniał, że komisje oceniające szkody muszą działać według tzw. Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.

„To system realizowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który opracował ściśle określone wytyczne, według których muszą działać komisje. Nie wystarczy fakt, że rolnik zgłosi szkody np. w uprawie rzepaku. Są wyszczególnione konkretne rodzaje upraw, co do których komisje mogą przyjmować wnioski o odszkodowanie. Mamy sygnały, że to wywołuje niezadowolenie rolników, ale musimy działać zgodnie z Systemem Monitoringu Suszy Rolniczej” – podkreślił Sułek.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przypomniała o rządowym programie pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2018 roku suszy lub powodzi. Został on zatwierdzony przez Radę Ministrów 31 lipca tego roku.

„Nie znamy jeszcze wielkości środków, jakie trafią do poszkodowanych rolników z naszego regionu. Stawkę dopłat do jednego hektara poznamy dopiero po oszacowaniu strat, jakie spowodowała susza w całym kraju” – zaznaczyła wojewoda.

Wojtyszek poinformowała też, że poszkodowani rolnicy mogą również ubiegać się o inne formy pomocy m.in. kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji rolnej czy dotacje udzielane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla producentów rolnych, w których gospodarstwach szkody spowodowane suszą wystąpiły na co najmniej 30 procentach powierzchni upraw.

Wojewoda dodała, że ostateczną wielkość strat, jakie spowodowała susza w regionie świętokrzyskim powinniśmy poznać za około trzy tygodnie. (PAP)

Autor: Janusz Majewski


POWIĄZANE

Mleko jest produktem wykorzystywanym w bardzo szerokim zakresie. Zapotrzebowanie...

ARiMR,24 maja rozpoczęła kolejny nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w...

Jak informuje ARiMR, do 30 czerwca będzie dostępny nowy wniosek na wyższe stawki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę