10 tysięcy polskich psów i kotów ma paszporty

13 grudnia 2004

Około 10 tys. paszportów dla psów, kotów i fretek wydano przez pierwsze dwa i pół miesiąca obowiązywania w Polsce tego wymogu unijnego prawa - poinformował Andrzej Lisowski z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

- Szacunkowo w Polsce jest około 5 mln psów, około 3,5 mln kotów - zatem 10 tys. wydanych do tej pory paszportów to jest bardzo mało, to zaledwie 1,5% - powiedział Lisowski.

Obowiązek posiadania paszportów dla psów, kotów i innych zwierząt hodowanych w domu, które towarzyszą właścicielom w podróży do państw Unii Europejskiej, obowiązuje od 1 października.

W takim paszporcie - obok emblematów UE - znajdują się dane o właścicielu, informacje na temat gatunku, rasy, płci oraz umaszczenia psa, kota lub fretki, a także data urodzenia i imię zwierzęcia. Ponadto wymagane są zaświadczenia o szczepieniach oraz informacje o chorobach, które przechodziło. Zdjęcie zwierzęcia nie jest obowiązkowe.

Ten dokument wydawany jest raz na całe życie, a żeby był ważny, potrzebne są jedynie aktualne szczepienia.

Podróżujące po Unii zwierzę musi mieć ponadto identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce umieszczenia również odnotowane jest w paszporcie.

Wyjazd za granicę ze zwierzęciem bez paszportu może wiązać się z wieloma, często kosztownymi, karami dla właścicieli. - To zależy od kraju. Najbardziej restrykcyjna jest pod tym względem Anglia - wjazd bez odpowiednich dokumentów może skończyć się nawet uśpieniem zwierzęcia. W innych krajach, na ogół cofa się zwierzę z granicy na koszt właściciela - powiedział Lisowski.

- Do Anglii można wjechać ze zwierzętami tylko uprawnionymi drogami, z uprawnionymi przewoźnikami. Wyjazd zwierzęcia do Anglii lub Irlandii wymaga przynajmniej półrocznego okresu przygotowań - uprzedza Lisowski.

POWIĄZANE

Reformy systemu bezpieczeństwa żywności nie uda się przeprowadzić bezkosztowo - ...

Od dwóch miesięcy nie było żadnego ogniska ptasiej grypy w naszym kraju, natomia...

Polska został uznana przez Komisję Europejską za kraj wolny od białaczki bydła o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę