CTR_80917

10 tysięcy polskich psów i kotów ma paszporty

13 grudnia 2004

Około 10 tys. paszportów dla psów, kotów i fretek wydano przez pierwsze dwa i pół miesiąca obowiązywania w Polsce tego wymogu unijnego prawa - poinformował Andrzej Lisowski z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

- Szacunkowo w Polsce jest około 5 mln psów, około 3,5 mln kotów - zatem 10 tys. wydanych do tej pory paszportów to jest bardzo mało, to zaledwie 1,5% - powiedział Lisowski.

Obowiązek posiadania paszportów dla psów, kotów i innych zwierząt hodowanych w domu, które towarzyszą właścicielom w podróży do państw Unii Europejskiej, obowiązuje od 1 października.

W takim paszporcie - obok emblematów UE - znajdują się dane o właścicielu, informacje na temat gatunku, rasy, płci oraz umaszczenia psa, kota lub fretki, a także data urodzenia i imię zwierzęcia. Ponadto wymagane są zaświadczenia o szczepieniach oraz informacje o chorobach, które przechodziło. Zdjęcie zwierzęcia nie jest obowiązkowe.

Ten dokument wydawany jest raz na całe życie, a żeby był ważny, potrzebne są jedynie aktualne szczepienia.

Podróżujące po Unii zwierzę musi mieć ponadto identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce umieszczenia również odnotowane jest w paszporcie.

Wyjazd za granicę ze zwierzęciem bez paszportu może wiązać się z wieloma, często kosztownymi, karami dla właścicieli. - To zależy od kraju. Najbardziej restrykcyjna jest pod tym względem Anglia - wjazd bez odpowiednich dokumentów może skończyć się nawet uśpieniem zwierzęcia. W innych krajach, na ogół cofa się zwierzę z granicy na koszt właściciela - powiedział Lisowski.

- Do Anglii można wjechać ze zwierzętami tylko uprawnionymi drogami, z uprawnionymi przewoźnikami. Wyjazd zwierzęcia do Anglii lub Irlandii wymaga przynajmniej półrocznego okresu przygotowań - uprzedza Lisowski.

POWIĄZANE

Cera, figura, zęby – co poprawiamy przed swoim ślubem?

Ministrowie finansów krajów członkowskich porozumieli się we wtorek w Luksemburg...

Jak podnieść wydajność mleczną, co zrobić by zwiększyć produkcyjność loch, jak p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę