OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Główny Lekarz Weterynarii prezentuje

3 grudnia 2015
Poniżej prezentujemy komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie nielegalnego obrotu mączkami mięsno-kostnymi.

Całkowity zakaz stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich wprowadzono w Polsce dnia 1 listopada 2003 r.
W 2004 roku wdrożono w Polsce Plan Urzędowej Kontroli Pasz oraz Urzędowy Monitoring Pasz. W ramach prowadzonego monitoringu pobieranych jest od 5 do 8 tys. próbek pasz corocznie do badań w kierunku obecności niedozwolonyc h białek zwierzęcych.
Przy ściganiu przestępstw w zakresie łamania zakazu Inspekcja Weterynaryjna od lat współpracuje z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Prokuraturą Generalną, Służbą Celną i Komendą Głównej Policji. Ostatnie spotkanie tych Instytucji odbyło się w dniu 20 sierpnia 2012 roku w Głównym Inspektoracie Weterynarii z inicjatywy Głównego Lekarza Weterynarii. Celem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji w kraju w odniesieniu do prób nielegalnej dystrybucji i stosowania mączek mięsno-kostnych oraz odpowiednie dostosowanie działań operacyjnych mających na celu wykrywanie dystrybutorów w ramach współpracy pomiędzy w/w Instytucjami.
Obecnym na spotkaniu przekazano do analizy pełną dokumentację przypadków wykrycia nielegalnego stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich w roku 2012.
Przedstawiciel Prokuratury Generalnej zobowiązał się do przeprowadzenia narady z Prokuratorami Apelacyjnymi w celu rewizji umorzonych spraw nielegalnego stosowania/dystrybucji mączek mięsnokostnych.
Ponadto w dniu 30 sierpnia 2012 roku przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii
spotkali się z Kierownictwem Wydziału Kryminalnego ds. Przestępstw Gospodarczych w Komendzie  Głównej Policji w Warszawie. Na spotkaniu omówiono kolejne działania, jakie zostaną podjęte w celu eliminacji nielegalnego stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich.
W ramach współpracy Wojewódzcy Lekarze Weterynarii przeszkolili również 960 pracowników Policji, Prokuratur i Inspekcji Transportu Drogowego.
Każdy rolnik, który podejmuje decyzję o nielegalnym zastosowaniu w żywieniu zwierząt
gospodarskich mączek mięsno-kostnych, musi liczyć się z dotkliwymi sankcjami finansowymi i karnymi. Działanie te, to: ściganie nielegalnej działalności wraz z przeszukaniem gospodarstwa z udziałem Policji, na okoliczność nielegalnego posiadania mączek mięsno-kostnych, postępowanie prokuratorskie i złożenie aktu oskarżenia do Sądu. Nałożenie przez Sąd kary grzywny w wysokości nawet do 1 160 000 złotych. Ponadto nakazanie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii zniszczenia
paszy, w której stwierdzono obecność mączek mięsno-kostnych na koszt właściciela i zablokowanie stada zwierząt wraz z zakazem ich sprzedaży i wprowadzania do obrotu i łańcucha żywieniowego ludzi. W konsekwencji blokady, zwierzęta będą kierowane do uboju w rzeźniach, a otrzymane mięso i produkty będą poddawane utylizacji na koszt właściciela.
W chwili obecnej zablokowanych jest 57 stad zwierząt żywionych mączkami mięsnokostnymi.
Przypadek nielegalnego wytwarzania mączki mięsno-kostnej w biokompostowni
w Olszówce w woj. kujawsko-pomorskim ma charakter incydentalny. Zakład został zamknięty w dniu25 maja 2013 roku. W chwili obecnej trwają intensywne dochodzenia prowadzone przez Policję celem ustalenia kanałów dystrybucyjnych oraz częstotliwości i wielkości produkcji.
W ostatnim okresie zlikwidowano stado bydła opasowego (19 sztuk o łącznej wadze ok. 9 500kg) w woj. wielkopolskim. W woj. pomorskim zlikwidowano stado trzody chlewnej (3 500 sztuk),natomiast w woj. lubuskim zlikwidowano stado liczące 4 000 indyków.
Nadal trwa dystrybucja ulotki informacyjnej, przygotowanej przez Głównego Lekarza
Weterynarii, przedstawiającej konsekwencje prawne dla rolników, którzy zastosują w żywieniu zwierząt niedozwolone białka pochodzenia zwierzęcego.
Działania podjęte przez Głównego Lekarza Weterynarii we współpracy z Policją i Prokuraturą przyniosły pozytywne efekty. W I półroczu 2012 roku stwierdzono 42 przypadki nielegalnego stosowania maczek mięsno-kostnych, natomiast w I półroczu 2013 roku – 8 przypadków.
Główny Lekarz Weterynarii


POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę