OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

GZAWICA

19 czerwca 2002

GZAWICA
(Warble infestation)


PRZYCZYNY
Choroba pasożytnicza bydła, spowodowana inwazją gza bydlęcego Hypoderma bovis lub Hypoderma lineatum

OBJAWY KLINICZNE
W chwili inwazji gza u zwierząt obserwuje się wyraźny niepokój, próby ucieczki. W miejscu wniknięcia larw przez skórę tworzą się ogniska zapalne. Silna inwazja może spowodować chudnięcie zwierząt. W okresie od wiosny do połowy lata występują guzy podskórne ze znajdującymi się w nich, oddychającymi przez otwór w skórze larwami gza. Przy silnej inwazji, w okresie wędrówek larw przez kanał kręgowy, może dochodzić do różnego stopnia niedowładów.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
Sekcyjnie w ślad za wędrującymi larwami można obserwować zielonkawe zabarwienie tkanki tłuszczowej wokół pni nerwowych. W okresie zimowym w kanale kręgowym nacieczenia w nadoponowej tkance tłuszczowej, w otworach kręgowych można znaleźć larwy gza. W okresie wczesnowiosennym w mięśniach i powięziach grzbietu wybroczyny i ogniska zwyrodnienia. W okresie guzów podskórnych – ściany jamy guzów z silnie nacieczonej, zgrubiałej tkanki łącznej.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Ze względu na charakterystyczne objawy – brak wskazań do dodatkowych badań laboratoryjnych.

LECZENIE
Niszczenie larw gza wędrujących w okresie późnojesiennym i larw umieszczonych podskórnie w okresie wiosenno – letnim preparatami fosforoorganicznymi – Gzavon 2; leczenie jesienne: zwierzęta do 200 kg 75-100 ml, ponad 200 kg 150 ml, leczenie wiosenno – letnie: do 200 kg 30-60 ml, ponad 200 kg 75-100 ml. Nie wyciskać larw ze względu na możliwość wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego wskutek wchłonięcia się białka z rozgniecionych larw. Nie stosować leków larwobójczych w okresie zimowym ze względu na ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego przez toksyny i silny naciek zapalny wokół zamarłych larw.

ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE
Najlepszą metodą zapobiegania jest niszczenie larw gza, zarówno wędrujących w akcji jesiennej, jak i podskórnych, wykrywanych w czasie przeglądów wiosenno – letnich. Powodzenie działań profilaktycznych zależy od dokładności przeglądów, stosowania skutecznych środków larwobójczych, objęcia akcją całego kraju i współpracy hodowców, którzy powinni zgłaszać służbie weterynaryjnej każdy przypadek gzawicy.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę