aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Inspekcja Weterynaryjna częściej kontroluje rzeźnie

15 września 2004

Nasilenie kontroli Inspekcji Weterynaryjnej w gospodarstwach oraz rzeźniach to jeden z pierwszych efektów tzw. afery bydlęcej ujawnionej w zeszłym miesiącu przez "Gazetę Wyborczą".

Ministerstwo rolnictwa przyznaje, że system Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt nie działa tak jak powinien, a 1/3 historii zwierząt jest niespójna.

Jeszcze w tym tygodniu poznamy wyniki wewnętrznej kontroli w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która badała funkcjonowanie systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Jednak już teraz wiadomo, że w system funkcjonował wadliwie.

"Prawdą jest, że nie wszyscy przestrzegają obowiązujących przepisów dotyczących znakowania, kolczykowania oraz prowadzenia dokumentacji o zwierzętach" - stwierdził Jerzy Józef Pisarczyk, wiceminister rolnictwa.

W efekcie w komputerowej bazie IRZ-u nie ma zarejestrowanych wszystkich transakcji kupna i sprzedaży zwierząt. Wina najczęściej jest po stronie kupującego. "Kupujący również musi zgłosić fakt kupna zwierzęcia wtedy możemy mówić o spójności historii, w tym, że zwierzę jest śledzone przez cały cykl swojego życia" - mówi Wojciech Pomajada, prezes ARiMR.

Tymczasem brak takich zgłoszeń jest nagminny. W agencyjnych komputerach, aż 30% historii zwierząt jest niespójnych. Takie sztuki kupiła prawdopodobnie opisana przez Gazetę Wyborczą firma "A+1".

Ponieważ zwierzęta nie miały paszportów firma wystąpiła do Agencji z prośbą o wydanie duplikatów, gdyż bez nich nie mogła krów sprzedać. Pracownicy wydali duplikaty, chociaż nie powinni tego robić, gdyż komputerowa historia zwierząt była niespójna.

"Trudno się nie dziwić, że są takie przypadki, że ktoś próbuje wymusić czy kupić paszporty, w których brak tej historii nie mogąc się doczekać na właściwe paszporty" - mówi Aleksander Grad, poseł PO. Sprawa IRZ-u była przedmiotem posiedzenia komisji rolnictwa, której szef bagatelizuje całą sytuacje.

Aby podobne przypadki nie zdarzały się już w przyszłości Agencja zapowiada nasilenie kampanii informacyjnej wśród rolników, a ministerstwo rolnictwa zobowiązało Inspekcje Weterynaryjną do zwiększenia kontroli przestrzegania obowiązku rejestracji zwierząt.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę