aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Klasyczny pomór świń 120 km od polskiej granicy

3 grudnia 2015
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, od początku czerwca docierają do nas niepokojące sygnały o wybuchu epidemii klasycznego pomoru świń w centralnej części Litwy, około 120 km od polskiej granicy.

W dniu pierwszego czerwca litewskie władze weterynaryjne poinformowały oficjalnie o wystąpieniu choroby na dużej fermie, na której przebywało prawie 16 tys. świń. W dniu trzeciego czerwca poinformowano o odnalezieniu choroby na dwóch kolejnych fermach tej samej firmy, znajdujących się w niedużej odległości od pierwszej fermy.
Klasyczny pomór świń jest chorobą wirusową niegroźną dla ludzi, ale bardzo zakaźną i niebezpieczną dla świń i dzików. Śmiertelność często przekracza 80 proc., a wśród młodych świń jest większa niż w przypadku dojrzałych. Świń, które zachorują na pomór, nie leczy się, są one ubijane i utylizowane w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby. Choroba nie atakuje innych gatunków zwierząt.
Środki zaradcze polegają na odizolowaniu i utylizacji zakażonych stad, ustanowieniu odpowiednich stref ochronnych wokół ogniska choroby oraz zakazach obrotu (w tym eksportu) świń. Takie działania mają na celu powstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania choroby, ale powodują duże komplikacje dla rynku trzody chlewnej oraz wieprzowiny.
Dla przykładu wg danych KE w pierwszym tygodniu od odnalezienia choroby cena trzody chlewnej (klasy E i S) na Litwie spadła bardzo mocno, bo o 4,7 proc. do 6,24 PLN/kg wbc w porównaniu z 6,54 PLN/kg tydzień wcześniej.
Poprzedni przypadek CSF na terenie Litwy wystąpił w lipcu 2009 roku. Wg serwisu diena.lt zakaz obrotu świń utrzymywany był przez 28 dni. Jak wynika z danych KE zazwyczaj (średnio w latach 2004-08) cena trzody na Litwie była o około 10 proc. wyższa od średniej ceny unijnej. Jednak w okresie pięciu tygodni po wykryciu choroby spadła do poziomu unijnego, co oznaczało cenę o 0,16 EUR/kg wbc niższą niż cena hipotetyczna bez wystąpienia choroby. Warto podkreślić, że taki spadek ceny nastąpił przy minimalnym zakresie choroby (małe ognisko, szybkie zniesienie zakazu obrotu).
Pojawienie się choroby w Polsce, oczywiście w zależności od jej zakresu, może spowodować poważne konsekwencje ekonomiczne. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za ARR) w ubiegłym roku Polska wyeksportowała 243 tys. żywych świń, czyli około 1,0-1,5 proc. produkcji. Dużo bardziej znaczący był eksport mięsa, przetworów i tłuszczu wieprzowego, który mógł stanowić około 20-25 proc. produkcji. Ewentualny zakaz importu polskich produktów z sektora wieprzowiny u znaczących odbiorców może spowodować znaczny spadek cen. Podobny może być efekt ewentualnego zakazu obrotu zwierzętami wewnątrz kraju.
W tej sytuacji pocieszający jest jednak fakt, że podczas poprzedniego kryzysu CSF na Litwie, choroba nie przedostała się na terytorium naszego kraju. Warto dołożyć wszelkich starań, aby tak było również i tym razem.
Więcej informacji na temat choroby, w tym dokładne informacje na temat źródeł zakażenia, objawach choroby oraz sposobu postępowania można znaleźć na stronie internetowej Głównej Inspekcji Weterynaryjnej www.wetgiw.gov.pl.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę