OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii – 31 przypadek BSE w Polsce

12 kwietnia 2005

W dniu 5 kwietnia 2005r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał informację o wystąpieniu podejrzenia 31-ego przypadku BSE w Polsce. Krowa lat 13, z gospodarstwa w powiecie suwalskim, województwo podlaskie, od 1999r, kiedy to została zakupiona z sąsiedniego gospodarstwa, w którym się urodziła.

W dniu 27 marca zgłoszono padnięcie krowy, której zwłoki następnie przekazano do Zakładu Utylizacyjnego - Jezuicka Struga S.A. W dniu 29 marca br. ze zwłok pobrano próbkę do badania w kierunku BSE. Próbkę dostarczono do ZHW w Gdańsku. Badania zakończono 4 kwietnia br. W badaniach szybkimi testami uzyskano wynik „dodatni". Ze względu na uzyskanie wyniku „dodatniego", zgodnie z obowiązującą procedurą w dniu 5 kwietnia przesłano próbkę celem potwierdzenia wyniku do Laboratorium Referencyjnego dla BSE w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, w którym ostatecznie w dniu 6 kwietnia 2005r. potwierdzono wynik „dodatni".

Opis przypadku

Krowa lat 13, przebywała w gospodarstwie z powiatu suwalskiego, województwo podlaskie, od 1999r, kiedy to została zakupiona z sąsiedniego gospodarstwa, w którym się urodziła. Podczas ostatniej ciąży w 2004r. krowa ta poroniła, czego konsekwencją było wypadnięcie macicy oraz zaleganie poporodowe. Krowa była leczona, aczkolwiek leczenie ze względu na wiek nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. W ciągu swego życia krowa cieliła się kilkakrotnie, lecz w chwili obecnej żyje tylko 1 sztuka potomstwa. Wszystkie wcześniej urodzone cielęta kolejno były sprzedawane na ubój. W gospodarstwie, z którego pochodziła zakażona krowa, znajdowało się 3 sztuki bydła: jałówka będąca potomstwem chorej krowy oraz dwie inne jałówki.

Podjęte działania

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Suwałkach uznał gospodarstwo pochodzenia „dodatniej" krowy za zakażone BSE oraz wszczął dochodzenie epizootyczne dla wyjaśnienia drogi zakażenia. Ustalenia będą znane w przeciągu kilku najbliższych dni. Do składu kohorty urodzeniowo-żywieniowej zaliczono 3 sztuki bydła pochodzącego z gospodarstwa chorej krowy, które bezzwłocznie poddano likwidacji. Wszystkie działania podjęte przez Inspekcję Weterynaryjną zmierzają do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.


POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę