MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Punkt weterynaryjnej kontroli granicznej w gdyńskim porcie

19 listopada 2003

Osiem i pół miliona złotych kosztował nowy, morski punkt granicznej kontroli weterynaryjnej otwarty w gdyńskim terminalu kontenerowym. Jako pierwszy w Polsce będzie mógł, zgodnie z normami Unii Europejskiej, odprawiać żywe zwierzęta. Pierwsze towary i zwierzęta trafią tu w listopadzie.

Uroczyste otwarcie odbyło się we wtorkowe południe. Podobne punkty istnieją już w portach Szczecina i Świnoujścia, w budowie jest placówka w warszawskim porcie lotniczym Okęcie. Jednak to gdyński punkt jako pierwszy w Polsce spełnia wszystkie standardy UE, jeżeli chodzi o odprawianie żywych zwierząt. - Od dziś na naszej granicy morskiej jesteśmy w pełni przygotowani na wejście do Wspólnoty - chwalił inwestycję podczas uroczystości otwarcia Andrzej Rudy, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Kraju.

Bez takiego punktu, po przyszłorocznym przystąpieniu do Unii w gdyńskim porcie nie moglibyśmy odprawiać produktów i zwierząt pochodzących spoza Wspólnoty. - Mam nadzieję, że będzie to też element podnoszenia naszej konkurencyjności wobec innych portów europejskich na Bałtyku - podkreśla Jerzy Wieliński, prezes zarządu Portu Gdynia.

Najbliższy morski punkt kontroli weterynaryjnej tego typu w krajach Wspólnoty znajduje się w Hamburgu.

Jak dodają portowcy, to właśnie w kontenerach trafia do Polski większość żywności, dlatego usytuowanie punktu na terenie terminalu kontenerowego ma usprawnić odprawę.

W halach nowego punktu kontroli weterynaryjnej zmieszczą się całe kontenery. Jeśli chodzi o część przeznaczoną dla zwierząt, mogą tam przebywać konie, bydło, średnie i mniejsze zwierzęta - w sumie około stu sztuk. - Dotychczas odprawialiśmy głównie konie, psy, koty oraz zwierzęta tropikalne lub dzikie przeznaczone do ogrodu zoologicznego - mówi Andrzej Królikowski, szef gdyńskiego punktu kontroli weterynaryjnej.

W halach, w których pracują teraz weterynarze, mieścił się wcześniej magazyn cytrusów. Prace budowlane, które rozpoczęły się w maju tego roku, wykonała gdańska korporacja Doraco.

Nowy punkt kontroli granicznej ma ponad 3 tys. mkw. powierzchni. 7,5 mln zł na jego budowę pochodziło z budżetu państwa, 1 mln zł dał gdyński port. Pracować będzie tu ponad 30 osób, w tym 7 lekarzy weterynarii. Placówka ma m.in. nowoczesne chłodnie i mroźnie, trzy niezależne źródła zasilania i klimatyzację. Trafią tu również towary niejadalne wymagające badania weterynaryjnego.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii wystąpił na początku września ...

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę