OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Stanowisko resortu rolnictwa w sprawie protestu lekarzy weterynarii

24 grudnia 2015

„Bezpieczeństwo żywności nie jest w Polsce zagrożone” – podkreślił wiceminister Tadeusz Nalewajk udzielając w piątek, na prośbę dziennikarzy komentarza w sprawie protestu lekarzy weterynarii.
Powiedział też, że w ostatnim czasie odbyły się dwa spotkania z Zespołem Negocjacyjnym powołanym przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną i nie ma podstaw do zaostrzenia protestu przez lekarzy weterynarii. „Zaproponowane zostało wiele korzystnych rozwiązań, które dotyczyły m.in. wzrostu opłat i wynagrodzeń lekarzy weterynarii wykonujących z wyznaczenia zadania organów Inspekcji Weterynaryjnej” – podkreślił.

Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk poinformował, że w najbliższy poniedziałek (10.01.2011 r.) zaplanowane zostały dalsze rozmowy z przedstawicielami Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z udziałem przedstawicieli rolników – producentów.

Uczestniczący w spotkaniu z dziennikarzami Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek powiedział, że obecna skala protestu nie powoduje zagrożenia wstrzymania w rzeźniach uboju zwierząt i dostarczania mięsa na rynek. Podczas odbywającej się w dniu dzisiejszym narady Głównego Lekarza Weterynarii z Wojewódzkimi Lekarzami Weterynarii zasygnalizowano, że w najbliższym tygodniu problemy mogą pojawić się jedynie w około 30. na 305 powiatowych inspektoratów weterynarii.

Doktor Janusz Związek poinformował również, że podpisanych zostało 3118 umów wyznaczenia, czyli jedynie o około 19% mniej niż w ubiegłym roku. Większość z nich zawarta jest do końca 2011 roku lub do końca stycznia 2011 roku. Nie ma zatem żadnego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego w najbliższym czasie. Czas wypowiedzenia umów wynosi miesiąc, dlatego na dzień dzisiejszy w żadnym z powiatów nie ma zagrożenia wstrzymania w rzeźniach uboju zwierząt.

Wiceminister Nalewajk poinformował, że tam, gdzie będzie to konieczne czynności lekarzy działających dotychczas z wyznaczenia będą podejmować pracownicy inspekcji powiatowych i wojewódzkich. Przypomniał również, że w przypadkach poważnego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego, w poszczególnych powiatach istnieje możliwość uruchamiania procedury przyjęcia, przez prywatnie praktykującego lekarza weterynarii, obowiązku wykonywania czynności na podstawie art. 18 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej.

„Najważniejszy jest konsument i jego bezpieczeństwo będzie zachowane, a rolnik będzie miał możliwość sprzedaży swoich produktów” – zapewnił wiceminister Nalewajk.


POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę