aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ustawa o kontroli weterynaryjnej bez poprawek

30 lipca 2003

Senacka komisja rolnictwa nie wniosła we wtorek 29 lipca poprawek do uchwalonej przez Sejm 25 lipca 2003 roku ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej.

Ustawa określa zasady przeprowadzenia weterynaryjnej kontroli granicznej zwierząt i produktów wprowadzanych do krajów Unii Europejskiej.

Dostosowuje ona przepisy do uregulowań unijnych w tym zakresie i została uzgodniona z Komisją Europejską - wyjaśniła poseł Zofia Grzebisz-Nowicka (SLD) przedstawiając senatorom prace nad ustawą.

W myśl ustawy wszystkie zwierzęta transportowane z krajów trzecich podlegają kontroli granicznej, która przeprowadza urzędowy lekarz weterynarii.

Kontrola polegać będzie m.in. na sprawdzeniu świadectw weterynaryjnych zwierząt, skontrolowaniu ich tożsamości, a w razie potrzeby pobrania próbek od zwierząt i przeprowadzenia badań laboratoryjnych.

Transport zwierząt (przesyłka zwierząt) odbywać się będzie przez przez graniczny posterunek kontroli, na którym znajduje się lekarz weterynarii. Osoba odpowiedzialna za przesyłkę musi poinformować co najmniej dzień wcześniej o przewozie zwierząt.

Na terytorium Unii będą mogły wjeżdżać zwierzęta zaopatrzone w świadectwo przekroczenia granicy wystawione przez lekarza weterynarii.

Ustawa zakazuje przywozu oraz przewozu przesyłek zwierząt lub produktów objętych zakazem, które stwarzają groźbę rozprzestrzenienia się chorób zakaźnych.

Według projektu, opłaty za przeprowadzenie weterynaryjnej kontroli granicznej pokrywa osoba uprawniona do dysponowana przesyłką. Opłaty te mają stanowić dochody budżetu i powinny być wnoszone przed przeprowadzeniem kontroli.

Wiceminister rolnictwa Jerzy Pilarczyk poinformował, że ustawa wejdzie formalnie w życie z dniem akcesji Polski do UE, jednakże niektóre procedury przewozu zwierząt będą już wdrażane na granicach od listopada tego roku.

Dodał także, że ustawa jest pierwszą z ustaw, które dostosowuje prawo weterynaryjne do przepisów unijnych. W najbliższym czasie konieczna będzie także nowelizacja innych ustaw.

Zastrzeżeń do ustawy nie mieli także przedstawiciele ministerstwa finansów, rolnictwa, spraw wewnętrznych, izby weterynaryjnej, Urzędu Komisji Integracji Europejskiej.

Głosowanie ustawy w Senacie odbędzie się na najbliższym posiedzeniu tj. na początku sierpnia tego roku.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę