OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Weterynarze zawiadomili CBA i prokuraturę ws. ministra Sawickiego

26 października 2015
Zrzeszające weterynarzy Porozumienie Wielkopolskie zawiadomiło w piątek CBA i prokuraturę ws. działań ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Zarzuca mu, że nie określił wysokości opłat za kontrolę produktów pochodzenia zwierzęcego, co naraziło państwo na 5 mln zł strat rocznie.

Resort rolnictwa poinformował PAP, że odniesie się do sprawy po tym, jak zapozna się z zawiadomieniem.

 
"Wskazujemy na to, że w niektórych przypadkach minister Sawicki nie zrealizował ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, czyli nie określił wysokości opłaty za kontrolę nad produktami pochodzenia zwierzęcego kierowanymi na eksport" - powiedział PAP przedstawiciel Porozumienia, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej (KRL-W), Jacek Łukaszewicz. Dodał, że "w związku z nieokreśleniem tej opłaty, Inspekcja Weterynaryjna, kontrolując podmioty zajmujące się przetwórstwem produktów pochodzenia zwierzęcego, nie pobiera opłat".

 
"Tego rodzaju kontroli Inspekcja Weterynaryjna dokonuje w przybliżeniu 39,3 tys. w ciągu roku (...). Sam koszt takiej kontroli wynosi ok. 135 zł. Kwota rocznych strat Skarbu Państwa z tytułu nieokreślenia wysokości tej opłaty i konsekwencji jej niepobierania osiąga ponad 5 mln zł" - czytamy w komunikacie Porozumienia Wielkopolskiego.

 
Zawiadomienie - tłumaczył Łukaszewicz - zostało złożone "w związku z wypowiedzią podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusza Nalewajka na posiedzeniu komisji sejmowej rolnictwa, a także w związku z wcześniejszymi ekspertyzami, które robiliśmy razem z Departamentem Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii". "Z wypowiedzi (wiceministra Nalewajka - PAP) można wywnioskować, iż niewykonanie obowiązku ustawowego przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi może wynikać z faktu braku wyrażenia zgody przez producentów i przetwórców żywności na wprowadzenie nowych oraz podniesienie obecnych opłat" - wyjaśniono w komunikacie Porozumienia.

 
Rzecznik resortu rolnictwa Witold Katner poinformował PAP, że ministerstwo nie ma informacji odnośnie zawiadomienia skierowanego przez sygnatariuszy Porozumienia Wielkopolskiego do CBA i prokuratury na działania ministra rolnictwa Marka Sawickiego. "Z uwagi na powyższe, szczegółowe odniesienie się do treści sformułowanych w nim zarzutów będzie możliwe dopiero po zapoznaniu się z jego treścią" - dodał.

 
Katner zwrócił uwagę, że minister rolnictwa, w odpowiedzi na pismo Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej (z dnia 5 października br.) skierowanego do premier Ewy Kopacz ws. zaniechania określenia opłaty, o której mowa w ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej, "poprosił o przedstawienie dowodów na poparcie zawartej w tym piśmie tezy". "Do ministerstwa, jak do tej pory, nie wpłynęła odpowiedź KIL-W w przedmiotowej sprawie" - zaznaczył.

 
Porozumienie Wielkopolskie zrzesza 4 organizacje lekarzy weterynarii. W jego skład wchodzą: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii Inspekcji Weterynaryjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Lekarzy Wolnej Praktyki Medicus Veterinarius oraz SK NSZZ "Solidarność" Pracowników Weterynarii.

 
Zarówno w CBA jak i Prokuraturze Generalnej powiedziano PAP, że ws. tego zawiadomienia instytucje te będą działać zgodnie z procedurami. Sprawa zostanie rozpoznana i następnie zapadną decyzje o podjęciu dalszych kroków.

POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę