OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Wykryto drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń

3 grudnia 2015
Na Białorusi wykryto już drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń - tym razem w obwodzie witebskim na północy kraju - podał w czwartek Departament Nadzoru Weterynaryjnego białoruskiego ministerstwa rolnictwa na swojej stronie internetowej.

"2 lipca Białoruskie Państwowe Centrum Weterynarii wykryło w materiale pobranym z pięciu zdechłych świń należących do filii Witebskiego Kombinatu Produktów Piekarskich materiał genetyczny czynnika zakaźnego afrykańskiego pomoru świń" - informuje Departament Nadzoru Weterynaryjnego.
Jak podano na stronie, diagnoza ta została w środę potwierdzona przez Rosyjski Naukowo-Badawczy Instytut Wirusologii i Mikrobiologii Weterynaryjnej w Pokrowie.
Departament Nadzoru Weterynaryjnego podkreśla, że białoruskie służby weterynaryjne podejmują szereg kroków w celu likwidacji ogniska i niedopuszczenia do rozprzestrzenienia się choroby.
Pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 21 czerwca w obwodzie grodzieńskim. Przystąpiono wówczas - jak podawały niezależne media - do masowego wybijania świń tym obwodzie, a także dwóch innych - mińskim i witebskim. Potem państwowy dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia" podał, że w związku ze stwierdzeniem u świni domowej przypadku afrykańskiego pomoru świń trwa także zwiększony odstrzał dzików.
Zaraz po wykryciu pierwszego przypadku zachorowania Rosja wprowadziła zakaz importu świń i wieprzowiny z obwodu grodzieńskiego, a Polska i Ukraina - z całej Białorusi. Litwa zakazała importu z Białorusi produktów mięsnych i karmy, a Łotwa mięsa i nabiału.
Białoruskie Państwowe Centrum Weterynaryjne podało, że przyczyną zachorowania jest zakażona karma, dostarczana przez jednego z przedsiębiorców z zagranicy i sprzedawana w części rejonów obwodu grodzieńskiego.
Afrykański pomór świń po raz pierwszy został zanotowany w 1903 roku w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki, powodując duże straty ekonomiczne, ponieważ nie ma na nią szczepionki. Aby jej przeciwdziałać, trzeba stosować ścisłą kwarantannę - stwierdza Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Choroba ta nie jest jednak groźna dla ludzi.


POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę