Adama_poleposition_15.03_30.04

Ekspert: Bierzesz leki uważaj na słońce

10 sierpnia 2018
Ekspert: Bierzesz leki uważaj na słońce
pixabay

"Bierzesz leki, jest słonecznie i gorąco, sprawdź czy możesz być na słońcu" – ostrzega farmaceuta, dr Leszek Borkowski, były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Fototoksyczność leków jest wynikiem ich metabolizmu, czyli rozkładu w organizmie chorego. Bardzo często metabolity, np. te, które nie mają własności terapeutycznej, posiadają zdolności uczulania pacjenta na promieniowanie słoneczne. Przez to osoby przyjmujące niektóre leki mogą paść ofiarami oparzeń słonecznych.

Ostrzeżenie specjalisty dotyczy leków na różne schorzenia. Składniki uczulające na słońce mogą być m.in. w antybiotykach, lekarstwach stosowane na problemy kardiologiczne, a także niektórych lekach hormonalnych.

Warto pamiętać, że leki to nie tylko tabletki czy syropy, ale także np. napary ziołowe. "Zioła też są lekami. Nie ważne, czy substancja czynna jest uzyskana z rośliny czy w fabryce w wyniku procesu chemicznego. [W ziołach – PAP] są również substancje aktywne, i one też mogą uczulać" – podkreśla farmaceuta. Ziołem mogącym uczulić jest np. dziurawiec.

"Trzeba wszystkim ludziom przypominać, głównie w okresach letnich, że biorąc leki powinni zajrzeć do ulotki, która jest w opakowaniu lekarstwa i sprawdzić, czy nie ma tam ograniczeń związanych z ekspozycją na promienie słoneczne" – mówi dr Borkowski.(PAP)

autor: Wojciech Kamiński


POWIĄZANE

Kilka z najpotężniejszych teleskopów na świecie jednocześnie obserwowało superma...

Jak powszechnie wiadomo wypadek to taka dziwna rzecz, której nigdy nie ma, dopók...

Poranna toaleta, żeby doprowadzić się do „porządku” i szybka kąpiel, która przyg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę