OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Lublin/ Koronka motywem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego

16 sierpnia 2018
Lublin/ Koronka motywem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego

Koronki będą tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego, który rozpocznie się w piątek w Lublinie. Swoje wyroby na Jarmarku zaprezentują twórcy ludowi, rzemieślnicy i artyści m.in. z Polski, Ukrainy, Węgier, Bułgarii, Szwecji i Maroka.

Będzie to dwunasta edycja Jarmarku, którego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawianej na festiwalu w różnych formach - sztuki ludowej, muzyki, śpiewu, tańca a także zabawy i edukacji.

„Podczas Jarmarku Jagiellońskiego odkrywamy kulturę ludową i tradycyjną na nowo w zupełnie nieoczywistym dla niej środowisku, bo w mieście. Ten festiwal to przeniesienie świata wiejskiego do miejskiego i pokazanie jego ciągłości w nowym wymiarze. Chcemy pokazywać w proponowanych wydarzeniach człowieka autentycznego – rzemieślnika, śpiewaka, człowieka wsi. To nasza historia, jesteśmy jej spadkobiercami i warto ją poznać” – mówi koordynator programowy Jarmarku Jagiellońskiego Bartłomiej Drozd.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku będzie koronka. Do Lublina przyjadą koronkarki z całej Polski, a także ze Słowacji i Litwy, które zaprezentują tradycyjne koronki wykonywane różnymi technikami m.in. klockowe, czółenkowe, robione na szydełku. Prezentacjom tym towarzyszyć będą pokazy i warsztaty dotyczące technik wykonania koronki i regionalnych wzorów.

Koronka będzie także prezentowana na wystawach tematycznych, m.in. na wystawie pt. „Jej Wysokość Koronka Koniakowska”, która pokaże szeroki wachlarz zastosowań koronki - od najbardziej tradycyjnych form, jak czepce w strojach regionalnych, przez serwety i obrusy, aż po współczesne ubrania czy biżuterię.

Podczas Jarmarku odbywać się będzie także Letnia Szkoła Koronkarstwa, której uczestnicy poznawać będą polskie tradycje i techniki koronkarskie - koniakowską, sieradzką, kurpiowską, zakopiańską. Będą też warsztaty wykonywania koronki klockowej, czółenkowej (frywolitki) czy teneryfowej.

Stałym elementem festiwalu jest Jarmark Rękodzielniczy. Na stoiskach, ustawionych na Starym Mieście w Lublinie, swoje wyroby zaprezentują twórcy, rzemieślnicy i artyści z całej Polski a także z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Słowacji, Bułgarii, Szwecji i Maroka. Jak zapowiadają organizatorzy do Lublina przyjedzie kilkuset najlepszych twórców ludowych, prezentujących unikatowe rzemiosło, oparte o regionalne wzornictwo i techniki wykonania.

W programie Jarmarku jest także specjalny koncert pt. „re:tradycja”, podczas którego znani artyści polskiej sceny muzycznej występują z mistrzami muzyki tradycyjnej. W tegorocznej edycji wystąpią m.in. Natalia Kukulska, która wykona melodie rzeszowskie z Heleną Szpytma z Markowej, Paulina Przybysz, która wystąpi ze śpiewaczką Marią Pęzik i zespołem śpiewaczym „Gołcunecki” z regionu radomskiego, a muzyk jazzowy Wojciech Mazolewski zagra z ludową kapelą Jurka Wrony z Kolbuszowej.

Będą też koncerty tradycyjnej muzyki z Cypru, Norwegii, Bułgarii, Mongolii czy Francji – m.in. zagra cypryjski zespół „Monsieur Doumani”, norweskie trio „Raabygg”, a także kapela „Timingeriu” wykonującą muzykę inspirowaną kulturą cygańską, bałkańską i żydowską. Wieczorami urządzane będą potańcówki, podczas których grana będzie addycyjna muzyka na żywo. Na błoniach po lubelskim zamkiem powstanie Jarmarkowe Podwórko, gdzie całe rodziny będą mogły uczestniczyć w tradycyjnych grach i zabawach.

Jarmark Jagielloński w Lublinie nawiązuje do tradycji znanych w całej Europie jarmarków urządzanych tu w XV i XVI wieku. W Lublinie krzyżowały się wówczas szlaki handlowe prowadzące z Węgier na Litwę, z Europy Zachodniej na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji. Do miasta przybywali kupcy z różnych stron świata, powstawały warsztaty rzemieślnicze i składy kupieckie.

Festiwal potrwa do niedzieli. Jego organizatorem są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska


POWIĄZANE

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol wprowadza na rynek nowe warianty serków homogeni...

Choć grillowanie jest świetną okazją do tego, by odkrywać nowe, niecodzienne sma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę