Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Majówka na Bałkanach

6 marca 2016

Pierwszy długi wolny weekend skłania wielu z nas do wyjazdu i poszukiwania pierwszych mocnych promieni słońca, dlatego wielu z nas wybiera się na południe Europy.  Najbardziej popularne są Bałkany, które są stosunkowo blisko Polski. Na wypoczynek nad Adriatykiem  na początku maja co roku według statystyk Novasol wybiera ponad 20% turystów preferujących wypoczynek z dojazdem własnym.

Słowenia – „mała perła Europy”, która ma wiele do zaoferowania

Zazwyczaj przez Słowenię jedynie przejeżdża się w drodze do Chorwacji, niewielu Polaków wybiera ją na majówkowy odpoczynek, zaledwie 2% zwolenników domów wakacyjnych Novasol. Tymczasem Słowenia ma wiele do zaproponowania. Podobnie jak Polska jest zróżnicowana pod względem geograficznym – jej mieszkańcy mogą cieszyć się zarówno z uroków Morza Adriatyckiego, jak i Alp Julijskich, ale znajdziemy tam też wiele zjawisk krasowych, takich jak malownicze rzeki czy zapierające dech w piersiach jaskinie. Ze wszystkich krajów byłej Jugosławii to właśnie Słowenia jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo obszarem, który wciąż zaskakuje: pod względem oferowanych atrakcji może śmiało konkurować z kilkukrotnie większymi państwami. Niezwykle pięknym miejscem  - a z pewnością jednym z najczęściej fotografowanych - jest Bled. W każdym przewodniku po Słowenii znajdziemy zdjęcie szmaragdowego Jeziora Bledzkiego z maleńką wysepką pośrodku, na której wznosi się barokowy kościół. Wygodne schronienie znajdziecie np. w takim czteroosobowym apartamencie SGR045 oferującym niezwykłe widoki. Będąc w Bledzie koniecznie trzeba spróbować kulinarnego symbolu miasta – kremšnite, czyli kremówek oraz zadzwonić dzwonem życzeń znajdującym się na wyspie. W tym celu najlepiej wynająć tradycyjną łódkę – pletnę.

Alpy Julijskie to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zatrzymując się w Bohinj w domu SGR100 możemy skorzystać miejscowych atrakcji takich jak m.in. rafting (spływ na pontonie górską rzeką), canyoning (wycieczki z przewodnikiem po kanionach i potokach górskich z użyciem sprzętu alpinistycznego), hydrospeed (spływ rwącą rzeką z użyciem specjalnej deski i płetw), aż po kajaki i rowery górskie, o „zwykłych” pieszych wędrówkach nie wspominając.

Chorwacja – idealne miejsce na ucieczkę od codzienności

Wyjazd do Chorwacji na majówkę jest świetnym pomysłem – unikniemy zarówno tłumów turystów, jak i uporczywych upałów: w maju temperatura wynosi tam ok. 22 stopnie, a temperatura wody waha się w granicach 16-20 stopni. Majówkę w Chorwacji spędza około 18% rezerwujących noclegi w tym terminie w Novasol, najczęściej wybór pada na Istrię ze względu na odległość, ale też z powodu zalet tego pięknej półwyspu – architektura, kuchnia, zabytki. Włoskie wpływy sięgające czasów Cesarstwa Rzymskiego są widoczne na każdym kroku, np. popularny Poreč może nas uwieść siecią ulic i placów, które nie zmieniły się od czasów rzymskich. Idealną przystanią będzie np. czteroosobowy apartament CIE213. 

W bezpośrednim sąsiedztwie Poreča znajduje jaskinia Beredine, gdzie 60 metrów pod ziemią można podziwiać podziemne jezioro płynące przez pięć pięknie urządzonych komnat, a także zobaczyć niezwykłą ludzką rybę, czyli odmieńca jaskiniowego, który występuje jedynie w kilku miejscach na świecie!

Dla spragnionych odpoczynku od zgiełku i problemów idealnym miejscem na spędzenie majowego długiego weekendu będzie Hum – najmniejsze miasto świata, które znajduje się w księdze rekordów Guinnessa. Mieszka w nim jedynie 14 osób! Zakwaterowanie znajdziemy w pobliskim Buzet CIL 757. To świetna baza wypadowa do okolicznych średniowiecznych miast i miasteczek, takich jak np. znajdujący się na szczycie stromego wzgórza Motovun – kamienne miasteczko ze świetnie zachowanym fortem warownym.

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

Na świecie podano już ponad 670 mln dawek szczepionek przeciwko SARS-CoV-2. W Po...

Naukowcy odkryli, że zwierzęce DNA można zbierać z powietrza. Badanie sprawia, ż...

Nowoczesny taras to wizytówka domu niezależnie od pory roku. Podstawą jego udane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę