aaa_TSW_2023
CTR_2023

Majówka na Bałkanach

6 marca 2016

Pierwszy długi wolny weekend skłania wielu z nas do wyjazdu i poszukiwania pierwszych mocnych promieni słońca, dlatego wielu z nas wybiera się na południe Europy.  Najbardziej popularne są Bałkany, które są stosunkowo blisko Polski. Na wypoczynek nad Adriatykiem  na początku maja co roku według statystyk Novasol wybiera ponad 20% turystów preferujących wypoczynek z dojazdem własnym.

Słowenia – „mała perła Europy”, która ma wiele do zaoferowania

Zazwyczaj przez Słowenię jedynie przejeżdża się w drodze do Chorwacji, niewielu Polaków wybiera ją na majówkowy odpoczynek, zaledwie 2% zwolenników domów wakacyjnych Novasol. Tymczasem Słowenia ma wiele do zaproponowania. Podobnie jak Polska jest zróżnicowana pod względem geograficznym – jej mieszkańcy mogą cieszyć się zarówno z uroków Morza Adriatyckiego, jak i Alp Julijskich, ale znajdziemy tam też wiele zjawisk krasowych, takich jak malownicze rzeki czy zapierające dech w piersiach jaskinie. Ze wszystkich krajów byłej Jugosławii to właśnie Słowenia jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo obszarem, który wciąż zaskakuje: pod względem oferowanych atrakcji może śmiało konkurować z kilkukrotnie większymi państwami. Niezwykle pięknym miejscem  - a z pewnością jednym z najczęściej fotografowanych - jest Bled. W każdym przewodniku po Słowenii znajdziemy zdjęcie szmaragdowego Jeziora Bledzkiego z maleńką wysepką pośrodku, na której wznosi się barokowy kościół. Wygodne schronienie znajdziecie np. w takim czteroosobowym apartamencie SGR045 oferującym niezwykłe widoki. Będąc w Bledzie koniecznie trzeba spróbować kulinarnego symbolu miasta – kremšnite, czyli kremówek oraz zadzwonić dzwonem życzeń znajdującym się na wyspie. W tym celu najlepiej wynająć tradycyjną łódkę – pletnę.

Alpy Julijskie to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zatrzymując się w Bohinj w domu SGR100 możemy skorzystać miejscowych atrakcji takich jak m.in. rafting (spływ na pontonie górską rzeką), canyoning (wycieczki z przewodnikiem po kanionach i potokach górskich z użyciem sprzętu alpinistycznego), hydrospeed (spływ rwącą rzeką z użyciem specjalnej deski i płetw), aż po kajaki i rowery górskie, o „zwykłych” pieszych wędrówkach nie wspominając.

Chorwacja – idealne miejsce na ucieczkę od codzienności

Wyjazd do Chorwacji na majówkę jest świetnym pomysłem – unikniemy zarówno tłumów turystów, jak i uporczywych upałów: w maju temperatura wynosi tam ok. 22 stopnie, a temperatura wody waha się w granicach 16-20 stopni. Majówkę w Chorwacji spędza około 18% rezerwujących noclegi w tym terminie w Novasol, najczęściej wybór pada na Istrię ze względu na odległość, ale też z powodu zalet tego pięknej półwyspu – architektura, kuchnia, zabytki. Włoskie wpływy sięgające czasów Cesarstwa Rzymskiego są widoczne na każdym kroku, np. popularny Poreč może nas uwieść siecią ulic i placów, które nie zmieniły się od czasów rzymskich. Idealną przystanią będzie np. czteroosobowy apartament CIE213. 

W bezpośrednim sąsiedztwie Poreča znajduje jaskinia Beredine, gdzie 60 metrów pod ziemią można podziwiać podziemne jezioro płynące przez pięć pięknie urządzonych komnat, a także zobaczyć niezwykłą ludzką rybę, czyli odmieńca jaskiniowego, który występuje jedynie w kilku miejscach na świecie!

Dla spragnionych odpoczynku od zgiełku i problemów idealnym miejscem na spędzenie majowego długiego weekendu będzie Hum – najmniejsze miasto świata, które znajduje się w księdze rekordów Guinnessa. Mieszka w nim jedynie 14 osób! Zakwaterowanie znajdziemy w pobliskim Buzet CIL 757. To świetna baza wypadowa do okolicznych średniowiecznych miast i miasteczek, takich jak np. znajdujący się na szczycie stromego wzgórza Motovun – kamienne miasteczko ze świetnie zachowanym fortem warownym.

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...

Maciej Otrębski z RoślinnieJemy dołączył do grona innowatorów społecznych między...

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw - Spółdzielnia Osób Prawnych za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę