Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze – liczba wypadków zmalała o 7%

11 lutego 2016
Polskie drogi coraz bezpieczniejsze – liczba wypadków zmalała o 7%

Polskie drogi są coraz bezpieczniejsze. Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2015 r. w porównaniu do roku 2014 o 7% spadła w Polsce liczba wypadków drogowych, o blisko 10% zabitych na drogach i o ponad 7% rannych. Co miało wpływ na tak znaczący wzrost bezpieczeństwa?

„Na podstawie analizy poprzednich lat można jednoznacznie stwierdzić, że wprowadzenie nowych przepisów drogowych zdecydowanie poprawiło bezpieczeństwo” – zaznacza w wywiadzie z serwisem infoWire.pl Agnieszka Himel z portalu Korkowo.pl. Kierowcy zdejmują nogę z gazu, bo boją się utraty prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. W 2015 r. dokument uprawniający do prowadzenia auta zabrano ponad 160 tys. osób, z czego przeszło 128 tys. kierowców straciło go za jazdę pod wpływem alkoholu.

Z roku na rok po naszych drogach jeździ coraz więcej samochodów wyposażonych w nowoczesne systemy wspomagające kierowców. „Nowością dotyczącą systemów nawigacyjnych jest wynagradzanie kierowców za bezpieczną jazdę. Zebrane punkty można wymienić na zniżkę podczas zakupu ubezpieczenia OC” – zauważa rozmówczyni.

Nie da się ukryć, że poprawie uległy też świadomość polskich użytkowników aut oraz kultura jazdy. Nie wolno jednak spocząć na laurach. „Trzeba edukować dzieci i młodzież, bo to przyszli kierowcy, a także innych uczestników ruchu: pieszych, rowerzystów, motocyklistów” – twierdzi ekspertka.

W zwiększaniu bezpieczeństwa pomagają również liczne inwestycje w infrastrukturę drogową. Miasta powinny budować drogi dwujezdniowe, bo na nich dochodzi do mniejszej liczby wypadków. Ponadto stale należy rozbudowywać system chodników, ścieżek rowerowych i przejść dla pieszych.

infowire.pl


POWIĄZANE

Trądzik to problem, z którym zmaga się wiele osób, niezależnie od wieku. Schorze...

Firma Preply chciała dowiedzieć się, jakie rodzaje kuchni są najpopularniejsze w...

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy IQS na zlecenie MA...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę