Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

"Rzeczpospolita": Adopcja za mało przejrzysta

7 sierpnia 2018
"Rzeczpospolita": Adopcja za mało przejrzysta

Proces adopcji w Polsce trwa średnio dwa lata i nie zawsze odbywa się w sposób transparentny; według NIK aż 5 proc. kandydatów na rodziców spotkało się z problemem korupcji - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

W 11 z 15 skontrolowanych ośrodków adopcyjnych miały miejsce różnego rodzaju nieprawidłowości, zarówno w kwalifikowaniu dzieci do adopcji, jak i doborze rodziców - podaje "Rz" na podstawie raportu przeprowadzonego przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Według Krzysztofa Kwiatkowskiego, prezesa NIK, "problemem jest brak jednolitych dla całego kraju wymogów i kryteriów stosowanych podczas adopcji". Jak mówił w rozmowie z gazetą - brak również "mechanizmów zapobiegających korupcji podczas procedur adopcyjnych, które w Polsce nie do końca są przejrzyste".

NIK zbadała 15 ośrodków adopcyjnych - czyli blisko jedną czwartą w kraju - i ich decyzje, które podjęły w latach 2015-2016 i pierwszej połowie 2017 r. W badanym przez Izbę okresie wszystkie ośrodki adopcyjne w Polsce zakwalifikowały do adopcji krajowych łącznie ponad 6 tys. dzieci, z kolei do zagranicznych - 710. W większości ośrodków NIK dopatrzyła się nieprawidłowości, które - jak wynika z raportu przeanalizowanego przez "Rz" - w indywidualnych przypadkach mogły mieć wpływ na przebieg procesu.(PAP)


POWIĄZANE

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....

Kupowanie żywności ekologicznej deklaruje aż 81,9 proc. respondentów. Mimo to, t...

Fragment opinii Jacka Zarzeckiego: „Wprowadźmy europejski podatek na mięso” – 4 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę