Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

"Rzeczpospolita": Adopcja za mało przejrzysta

7 sierpnia 2018
"Rzeczpospolita": Adopcja za mało przejrzysta

Proces adopcji w Polsce trwa średnio dwa lata i nie zawsze odbywa się w sposób transparentny; według NIK aż 5 proc. kandydatów na rodziców spotkało się z problemem korupcji - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

W 11 z 15 skontrolowanych ośrodków adopcyjnych miały miejsce różnego rodzaju nieprawidłowości, zarówno w kwalifikowaniu dzieci do adopcji, jak i doborze rodziców - podaje "Rz" na podstawie raportu przeprowadzonego przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Według Krzysztofa Kwiatkowskiego, prezesa NIK, "problemem jest brak jednolitych dla całego kraju wymogów i kryteriów stosowanych podczas adopcji". Jak mówił w rozmowie z gazetą - brak również "mechanizmów zapobiegających korupcji podczas procedur adopcyjnych, które w Polsce nie do końca są przejrzyste".

NIK zbadała 15 ośrodków adopcyjnych - czyli blisko jedną czwartą w kraju - i ich decyzje, które podjęły w latach 2015-2016 i pierwszej połowie 2017 r. W badanym przez Izbę okresie wszystkie ośrodki adopcyjne w Polsce zakwalifikowały do adopcji krajowych łącznie ponad 6 tys. dzieci, z kolei do zagranicznych - 710. W większości ośrodków NIK dopatrzyła się nieprawidłowości, które - jak wynika z raportu przeanalizowanego przez "Rz" - w indywidualnych przypadkach mogły mieć wpływ na przebieg procesu.(PAP)


POWIĄZANE

– Najbardziej dokuczliwym skutkiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w krajach...

Restaurator zauważa, że kwestia bioróżnorodności przez lata była dosyć mocno ign...

Dzięki programowi Artemis NASA do 2024 roku na Księżycu wyląduje pierwsza kobiet...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę