aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agro Show w Bednarach

22 września 2015
 W dniach 18–21 września br. w Bednarach koło Poznania już po raz 17 odbyła się Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW 2015 – największa impreza plenerowa tego typu w Europie. Zgromadziła ona ok. 800 wystawców, w tym prawie 100 z zagranicy, a odwiedziło ją ponad 150 tysięcy rolników.

Podczas Agro Show tradycyjnie wspólne stoisko informacyjne miały: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KRUS oraz agencje rolne. Agencja Nieruchomości Rolnych przygotowała bardzo ciekawą ofertę sprzedaży państwowej ziemi. Pracownicy agencji udzielali zainteresowanym rolnikom szczegółowych informacji dotyczących zakupu gruntów na powiększanie gospodarstw rodzinnych oraz znowelizowanej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

W Bednarach swoją ofertę przedstawiły również spółki hodowli roślin uprawnych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych. Punkty informacyjne, w ramach jednego stoiska, zorganizowały: „Danko” Hodowla Roślin w Choryni, Poznańska Hodowla Roślin w Tulcach, Małopolska Hodowla Roślin w Krakowie, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie, Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka w Strzekęcinie, Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze „Polan” w Krakowie, „Spójnia” Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze w Nochowie, „PlantiCo – Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki” w Zielonkach.

W trakcie wystawy odbyło się uroczyste podsumowanie trzynastej edycji Krajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w trakcie pracy oraz poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: zakładów rolnych przez Agencję Nieruchomości Rolnych oraz gospodarstw indywidualnych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W kategorii zakładów rolnych Krajowa Komisja Konkursowa wytypowała następujących laureatów:

I miejsce – Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka Sp. z o.o.          

II miejsce – „Mścice” Ośrodek  Hodowli Zarodowej Sp. z o.o.                  

III miejsce –  Hodowla Zarodowa Zwierząt „Żołędnica” Sp. z o.o.

ANR od początku organizuje ten konkurs w kategorii zakładów rolnych. W dotychczasowych trzynastu jego edycjach wzięło udział przeszło tysiąc zakładów rolnych, zatrudniających ponad 10 tysięcy pracowników. W tegorocznej edycji uczestniczyły 43 zakłady rolne, dające pracę ponad 4600 osobom.

W kategorii gospodarstw indywidualnych zwyciężyło gospodarstwo Izabeli i Janusza Bystron z województwa pomorskiego. Laureaci w nagrodę otrzymali ciągnik rolniczy Farmtrac 675 DTN King. Do trzynastej edycji konkursu w kategorii gospodarstw indywidualnych zgłoszono 825 gospodarstw.

Laureatom nagrody wręczali m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski oraz Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Artur Brzóska.

Podczas ceremonii wręczenia nagród Marek Sawicki poinformował rolników, że stopniowo uruchamiany jest nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, oraz że dotychczasowa pomoc dla rolników zostanie zwiększona o pomoc dla poszkodowanych przez suszę.  Dlatego zaapelował, aby rolnicy jak najszybciej składali wnioski o pomoc suszową.

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych od 1999 roku. Stała się miejscem, w którym rolnicy mają możliwość spotykania się ze specjalistami reprezentującymi firmy związane z szeroko rozumianą branżą rolniczą. AGRO SHOW postrzegane jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych. To również kompleksowa wystawa, podczas której swoją aktualną ofertę pokazują producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin, firmy z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem. Zawsze jednak największym zainteresowaniem cieszą się pokazy maszyn rolniczych podczas pracy na specjalnie przygotowanych poletkach. Tak było i w tym roku.

POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę