aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kosa lepsza od kosiarki

5 października 2004

Kosa wraca do łask. Rolnik, który będzie ręcznie kosił łąkę, może dostać 1030 zł od hektara. Od nowego roku zostaną uruchomione kolejne unijne programy wspierania rolnictwa wśród nich dopłaty na ekstensywne utrzymanie łąk i pastwisk.

Pieniądze na ten cel pochodzą z tzw. programu rolno-środowiskowego, którego zadaniem jest wpieranie inicjatyw zmierzających do zachowania bądź też przywrócenia naturalnego charakteru środowiska zmienionego wcześniej w wyniku działalności rolnej. W przypadku, o którym mowa, Unia proponuje rolnikom, aby zrezygnowali z intensywnego użytkowania łąk, czyli kosili je co najwyżej dwa razy do roku, a najlepiej raz i w dodatku kosą. W zamian gospodarz może liczyć na rekompensatę finansową.

Ubiegać się o nią mogą jednak tylko mieszkańcy tzw. stref priorytetowych. Warunki, jakie trzeba spełnić nie są przesadnie ostre: rolnik musi się zadeklarować, że będzie w określony sposób kosił łąkę lub użytkował pastwisko. Najwyżej premiowane są kosy. Ten, kto ręcznie skosi łąkę, dostanie 1030 zł za hektar (koszenie tylko raz w roku) lub 880 zł (dwa razy w roku). Dopłata maleje do 400 zł, gdy gospodarz wjedzie na łąkę kosiarką. Co ważne, koszenie musi odbywać się w określony sposób: od środka łąki. Chodzi bowiem o to, by wszystkie zwierzęta miały wolną drogę ucieczki z zagrożonego rejonu.

W przypadku pastwisk dopłaty należą się tym, którzy gospodarują sposobem tradycyjnym. Wynoszą one w zależności od rodzaju gleby i położenia: 300 zł/ha (grunty ciepłolubne), 400 zł/ha (tereny nizinne), 230 zł/ha (obszary górzyste do 500 m n.p.m.) oraz 560 zł/ha (tereny górskie).

Wnioski w sprawie dopłat za ekstensywne utrzymywanie łąk i pastwisk będą przyjmowane od nowego roku, ale już dzisiaj warto zająć się kompletowaniem potrzebnych dokumentów. W biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trzeba przedłożyć mapę ewidencji gruntów z zaznaczonymi działkami, które mają zostać objęte dopłatami oraz zaświadczenie wojewódzkiego konserwatora przyrody, że ekstensywne wykorzystywanie łąki bądź pastwiska jest zgodne z planem ochrony przyrody na danym obszarze, a w razie braku takiego planu opinię o zgodności z celami ochrony określonego terenu.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę