Lamborghini hitem na wsi

23 stycznia 2007

Na polskich polach pracuje coraz więcej drogich, komfortowo wyposażonych ciągników. Ten segment rynku od dwóch lat dynamicznie się rozwija

Same Deutz Fahr Polska z Jackowa koło Lublina jest producentem i importerem ciągników rolniczych trzech marek: Lamborghini, Same oraz Deutz Fahr. Traktor tej ostatniej marki naszpikowany jest elektroniką. Ma klimatyzowaną i wyciszoną kabinę na zawieszeniu pneumatycznym, samoregulujący się fotel dostosowany do ciężaru kierowcy, automatyczną skrzynię biegów, komputerowe programowanie funkcji za pomocą joysticka (tzw. PowerCom S), a jego cena zaczyna się od 150 tys. zł. Najdroższy model o mocy 265 KM kosztuje aż 390 tys. zł.

- Choć wciąż najlepiej sprzedają się modele Lamborghini, których cena kształtuje się od 70 tys. zł wzwyż, to od dwóch lat obserwujemy dynamiczny, 15 - 20-proc. wzrost sprzedaży droższej i bardziej komfortowej marki Deutz Fahr - wyjaśnia Anna Makulec, odpowiedzialna za marketing w Same Deutz Fahr Polska.

Lubelska spółka należy do liderów sprzedaży traktorów zachodnioeuropejskich marek. W ubiegłym roku sprzedała 1200 ciągników, z czego ok. 30 proc. stanowiły te z wyższej półki.

GPS i lodówka
Podobną dynamikę sprzedaży w segmencie drogich ciągników rolniczych ma płocka spółka CNH Polska, producent i importer amerykańskiej marki New Holland. Pojazdy te używają zespołu czujników i sterowników wykorzystywanych w samolotach. Niektóre modele są wyposażone nawet w geopozycjonowanie, autonawigacje i lodówkę.

- W najśmielszych snach nie przewidywałem, że w takim tempie nastąpi przyrost sprzedaży ciągników z najwyższej półki. Ta liczba co roku się podwaja - mówi Henryk Jakubowski, produkt manager New Holland. W ubiegłym roku spółka sprzedała ponad 1400 ciągników. Ok. 350 z nich to były te najdroższe w cenie od 200 do 350 tys. zł.

O zwiększonej sprzedaży mówią też przedstawiciele John Deere Polska oraz Domu Handlowego Korbanków. Tomasz Fechner, produkt manager marki MF i Fendt, zauważa, że oprócz dotychczasowych klientów - obcokrajowców inwestujących w polską ziemię oraz właścicieli wielkopowierzchniowych gospodarstw popegeerowskich - pojawili się nowi. To właściciele średnioobszarowych gospodarstw rodzinnych.

- To nowi klienci. Szukają ciągników, które przede wszystkim są kompatybilne z innym sprzętem rolniczym i mogą wykonywać jednocześnie kilka czynności. To pozwala na oszczędzanie czasu i paliwa. Klimatyzacja i elektronika w tego typu ciągnikach jest już standardem - mówi Fechner. Standard jednak się zwiększa. Na przykład wprowadzony niedawno na rynek Fendt 900 Vario wyposażony jest już w klimatyzowany fotel operatora i łącze GPS.

Zamiast trzech jeden
Sprzedaż drogich ciągników rolniczych zwiększył strumień unijnych pieniędzy. Przedstawiciele firm przyznają, że gdyby nie preferencyjne kredyty rolnicze, dopłaty obszarowe i produktowe, programy skierowane do młodych rolników, a przede wszystkim środki z Sektorowego Programu Operacyjnego "Rolnictwo", wielu polskich rolników nie byłoby stać na zakup takiego sprzętu. Henryk Jakubowski z CNH Polska ocenia, że sporą grupę klientów stanową młodzi, energiczni rolnicy, którzy zetknęli już z takimi ciągnikami, pracując w gospodarstwach w Holandii i Niemczech. Teraz, kiedy przejęli gospodarstwa rodziców, prowadzą je według wzorców zachodnich.


POWIĄZANE

Wielokrotnie właściciele maszyn stoją przed wyborem – oryginalne części, czy tań...

Dynamiczna i niepewna sytuacja ekonomiczno-polityczna sprawia, że wielu przedsię...

Nowe modele 5DF/DS/DV Stage V z napędem bezstopniowym TTV to idealny wybór nie t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę