aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Małe, silne i zwrotne

16 listopada 2007
JCB, angielski koncern znany głównie z produkcji ładowarek i nośników teleskopowych jest już w Polsce marką rozpoznawalną i szanowaną. Coraz większą popularnością wśród naszych rolników cieszą się nośniki teleskopowe produkowane w  Anglii, a to ze względu na ich wszechstronność i małe rozmiary.

Dziś przedstawię pokrótce trzy modele najbardziej popularne w Polsce. To nośniki teleskopowe o symbolach 520-40, 524-50 i 527-55. Te ładowarki znajdują bardzo wszechstronne zastosowanie podczas różnorodnych prac rolniczych. Znakomicie sprawdzają się podczas załadunku obornika oraz układania stert ze słomy czy siana. Magazyny, mieszalnie pasz, małe pomieszczenia, tereny budowlane, budynki inwentarskie to miejsca, w których ze względu na swoje małe rozmiary i znakomitą zwrotność, radzą sobie znakomicie. Wszystkie trzy modele zaopatrzono w napęd na cztery koła przekazywany hydrostatycznie. Dla zwiększenia zwrotności maszyny posiadają trzy tryby sterowania. Przednia oś skrętna, obie osie skrętne i chód kraba. Wyboru kierunku jazdy dokonuje się jedną dźwignią. Konstrukcje tych maszyn zapewniają stabilność pracy bez konieczności stosowania przeciwwagi. Ramiona teleskopowe smarowane są co 500 mth suchym smarem.

   


Nośnik teleskopowy 520-40 to maszyna niewielka o wymiarach 3,4 x 1,6 x 2 m. Silnik o mocy 50 KM i pojemności 2,2 l zapewnia pracę oszczędną, ale i wydajną. Maksymalna wysokość podnoszenia to 4 m przy udźwigu 2000 kg. W tej maszynie zastosowano pompy olejowe o wydatku 60 l/min. Zbiornik paliwa 61 l.

Nośnik teleskopowy 524-50 to już ładowarka znacznie silniejsza od poprzedniej, choć jej gabaryty są tylko nieznacznie większe. Do napędu tego modelu zastosowano silnik o mocy 85 KM i pojemności 4,4 l. Przy 5-metrowej wysokości podnoszenia jej udźwig wynosi 2268 kg. Pełny zasięg do przodu to 2,9 m z udźwigiem 1250 kg. Pompa olejowa w tej konstrukcji zapewnia przepływ oleju na poziomie 85 l/min. Zbiornik paliwa o pojemności 75 l.

Nośnik teleskopowy 527-55 jest napędzany identycznym silnikiem jak poprzedni model. Wysokość podnoszenia jest największa z wymienionych wcześniej i wynosi 5,6 m przy udźwigu na pełną wysokość 2700 kg. Maksymalny zasięg do przodu wynosi 3,3 m przy udźwigu 1250 kg. Pompa olejowa i zbiornik paliwa tak jak w modelu 524-50. Ta konstrukcja, mimo że niewielka, jest nieznacznie większa od poprzednich i wymiary jej wynoszą 4 x 2 x 2,1 m.
Wszystkie trzy maszyny zaopatrzono w komfortowe kabiny spełniające standardy ROPS. Siedzenia są regulowane, a instalacja radiowa wraz odtwarzaczem CD to standard. Kabiny są ogrzewane i wentylowane, choć można na dodatkowe życzenie zamontować sobie klimatyzację.

POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę