Adama_Spyrale_1-31.05.21

Martin & Jacob: Sprzedaż ciągników na dużym plusie.

11 sierpnia 2009

Wrocław, 5 sierpnia 2009 r. Sprzedaż nowych ciągników rolniczych wynikająca z rejestracji w pierwszym półroczu 2009 roku była o 25,54 proc. wyższa niż przed rokiem. Na tle Europy Zachodniej, borykającej się z załamaniem sprzedaży sięgającym 10 proc., sytuacja w Polsce wygląda imponująco – komunikuje agencja Martin & Jacob, ekspert rynku rolnego.

W pierwszym półroczu 2009 roku sprzedano w Polsce 8018 nowych ciągników rolniczych. Oznacza to wzrost o 1631 sztuk (+25,54 proc.). W każdym z miesięcy pierwszego kwartału liczba sprzedawanych ciągników była rekordowa od czasu akcesji Polski do Unii Europejskiej. W drugim kwartale wystąpiły niewielkie spadki sprzedaży i zamknął się on wynikiem o 5 proc. gorszym od ubiegłorocznego.

Mariusz Chrobot, dyrektor projektu AgriTrac – monitoringu sprzedaży ciągników rolniczych, podkreśla, że w Polsce następuje odmładzanie parku maszynowego, głównie przy pomocy dopłat z funduszy europejskich. W lipcu ARiMR finalizowała zawieranie umów o przyznanie pomocy finansowej z rolnikami, którzy w 2007 roku złożyli wnioski o uzyskanie wsparcia. Jednocześnie zakończył się drugi nabór wniosków. Rząd chce ponadto, aby pomoc trafiła również do niewielkich gospodarstw, a tych jest w Polsce najwięcej. Zgodnie z planowanymi zmianami jeden wiosek będzie mogło złożyć kilka osób. Perspektywa dla rynku maszyn i urządzeń rolniczych jest więc bardzo obiecująca.

Pozytywnym aspektem jest również malejący w rynku udział ciągników importowanych. W stosunku do pierwszego półrocza 2008 roku w kraju zarejestrowano 2056 ciągników mniej – zanotowano więc spadek o blisko jedną czwartą. Wśród rolników wzrasta zainteresowanie nowymi ciągnikami tymi o większej mocy, tj. posiadających 90 i więcej KM.

Największe wzrosty sprzedaży utrzymują marki koncernu CNH. Ciągniki NEW HOLLAND wybrane zostały przez największą liczbę rolników (1660 sztuk; + 128,02 proc.). Marka CASE IH awansowała na trzecią pozycję: 772 sztuki; + 127,73 proc. Bardzo dobre wyniki ma czeski ZETOR, który wybierany jest przez co piątego rolnika (1493 sztuki; + 24,83 proc.).


KONTAKT:
Mariusz Chrobot
Kom. 0607 924 403
mariusz.chrobot@martin-jacob.com
www.martin-jacob.com


POWIĄZANE

Codzienna praca rolnika charakteryzuje się sporą dynamiką, często również potrze...

Codzienna praca rolnika charakteryzuje się sporą dynamiką, często również potrze...

Climate FieldViewTM, flagowy produkt firmy The Climate Corporation (dział rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę