aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Najwięcej maszyn leasingują rolnicy

4 sierpnia 2012
Rolnicy nie wiedzą, co to kryzys. W pierwszym półroczu 2012 r. rolnictwo było branżą, która odnotowała jeden z najwyższych wzrostów na całym rynku leasingu: +59% r/r, a wartość rolniczych inwestycji sfinansowanych poprzez leasing i pożyczki była najwyższa w całym segmencie maszyn i urządzeń. Impulsem do zakupów pozostają dotacje unijne.

Szymon Stryjski, odpowiedzialny za finansowanie segmentu rolniczego w BZ WBK Finanse & Leasing wskazuje na utrzymującą się już od kilku lat tendencję wzrostową w segmencie rolniczym. W 2011 r. rynek leasingu odnotował wzrost o 33% r/r, w 2010 r. wzrost o 40% r/r, rok wcześniej wzrost o 15% r/r i niewiele wskazuje na to, aby w drugiej części tego roku ta dynamika miała zostać zahamowana. Cały czas impulsem do zakupu sprzętu są oczywiście dotacje unijne, a to za sprawą sprawnej realizacji PROW 2007-2013 – mówi Szymon Stryjski. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która odpowiada za ten program, wypłaciła już polskim rolnikom ponad 36 mld zł, co stawia Polskę na pozycji lidera w Unii Europejskiej

Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że po sześciu miesiącach br. klienci z branży rolniczej wyleasingowali sprzęt o najwyżej wartości (1,4 mld zł) spośród wszystkich maszyn i urządzeń, co przełożyło się na jeden z najwyższych wzrostów na całym rynku leasingowym: +59% r/r. Firmy leasingowe sfinansowały zakup ponad 10 tysięcy maszyn rolniczych (o 4 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.), wśród których najwięcej było ciągników, kombajnów zbożowych oraz osprzętu rolniczego. Rolnicy w zdecydowanej większości korzystają z pożyczek. Jej udział w łącznej sprzedaży w IH br. w segmencie, wyniósł prawie 80%.

Po raz kolejny w ścisłej czołówce leasingodawców obecnych na rynku rolniczym, znajduje się BZ WBK Finanse & Leasing. Z portfelem umów o wartości 219 mln zł firma osiągnęła ponadrynkową dynamikę na poziomie 65% r/r i zajęła drugie miejsce w segmencie. Jesteśmy jedną z pierwszych firm na rynku, która uwierzyła w sektor rolniczy i zaproponowała produkty dedykowane, obejmujące specjalne pożyczki, leasing oraz pakiety ubezpieczeniowe. Jako pierwsi uruchomiliśmy także sieć doradców dedykowanych wyłącznie klientom z branży rolniczej – podkreśla Szymon Stryjski. Bardzo dobry wynik naszej firmy to również zasługa programów finansowania fabrycznego, które oferujemy wspólnie z producentami ciągników Zetor oraz Kubota. Cieszą się one sporą popularnością, gdyż rolnicy w jednym miejscu – w punkcie zakupu – otrzymują i ofertę maszyn i kompleksową ofertę ich finansowania – dodaje Stryjski.


POWIĄZANE

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Części John Deere to towar niezawodny i niezwykle precyzyjny. Ich zastosowanie g...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę