A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Najwięcej maszyn leasingują rolnicy

4 sierpnia 2012
Rolnicy nie wiedzą, co to kryzys. W pierwszym półroczu 2012 r. rolnictwo było branżą, która odnotowała jeden z najwyższych wzrostów na całym rynku leasingu: +59% r/r, a wartość rolniczych inwestycji sfinansowanych poprzez leasing i pożyczki była najwyższa w całym segmencie maszyn i urządzeń. Impulsem do zakupów pozostają dotacje unijne.

Szymon Stryjski, odpowiedzialny za finansowanie segmentu rolniczego w BZ WBK Finanse & Leasing wskazuje na utrzymującą się już od kilku lat tendencję wzrostową w segmencie rolniczym. W 2011 r. rynek leasingu odnotował wzrost o 33% r/r, w 2010 r. wzrost o 40% r/r, rok wcześniej wzrost o 15% r/r i niewiele wskazuje na to, aby w drugiej części tego roku ta dynamika miała zostać zahamowana. Cały czas impulsem do zakupu sprzętu są oczywiście dotacje unijne, a to za sprawą sprawnej realizacji PROW 2007-2013 – mówi Szymon Stryjski. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która odpowiada za ten program, wypłaciła już polskim rolnikom ponad 36 mld zł, co stawia Polskę na pozycji lidera w Unii Europejskiej

Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że po sześciu miesiącach br. klienci z branży rolniczej wyleasingowali sprzęt o najwyżej wartości (1,4 mld zł) spośród wszystkich maszyn i urządzeń, co przełożyło się na jeden z najwyższych wzrostów na całym rynku leasingowym: +59% r/r. Firmy leasingowe sfinansowały zakup ponad 10 tysięcy maszyn rolniczych (o 4 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.), wśród których najwięcej było ciągników, kombajnów zbożowych oraz osprzętu rolniczego. Rolnicy w zdecydowanej większości korzystają z pożyczek. Jej udział w łącznej sprzedaży w IH br. w segmencie, wyniósł prawie 80%.

Po raz kolejny w ścisłej czołówce leasingodawców obecnych na rynku rolniczym, znajduje się BZ WBK Finanse & Leasing. Z portfelem umów o wartości 219 mln zł firma osiągnęła ponadrynkową dynamikę na poziomie 65% r/r i zajęła drugie miejsce w segmencie. Jesteśmy jedną z pierwszych firm na rynku, która uwierzyła w sektor rolniczy i zaproponowała produkty dedykowane, obejmujące specjalne pożyczki, leasing oraz pakiety ubezpieczeniowe. Jako pierwsi uruchomiliśmy także sieć doradców dedykowanych wyłącznie klientom z branży rolniczej – podkreśla Szymon Stryjski. Bardzo dobry wynik naszej firmy to również zasługa programów finansowania fabrycznego, które oferujemy wspólnie z producentami ciągników Zetor oraz Kubota. Cieszą się one sporą popularnością, gdyż rolnicy w jednym miejscu – w punkcie zakupu – otrzymują i ofertę maszyn i kompleksową ofertę ich finansowania – dodaje Stryjski.


POWIĄZANE

Głębokie obniżki cen samochodów elektrycznych ożywiają obawy przed wojną cenową ...

Seria 5DF/DS/DV Ecoline. ZWROTNOŚĆ NAJWYŻSZEJ KLASY. Od prac w winnicach i sadac...

Została doceniona wiedza produktowa i gotowość do wsparcia klienta Dobrze doradz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę