aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niski popyt na maszyny rolnicze

27 listopada 2002

W pierwszym półroczu 2002 roku utrzymał się niski popyt na środki mechanizacji rolnictwa, aczkolwiek pojawiły się pierwsze objawy wzrostu zainteresowania niektórymi rodzajami maszyn.

Na rynku maszyn rolniczych coraz silniej rysują się zmiany popytu na korzyść maszyn zapewniających uzyskiwanie wyższej wydajności i jakości pracy. Liczba sprzedawanych maszyn, liczona w sztukach, na ogół maleje. W pierwszym półroczu 2002 r. nastąpiło jej zmniejszenie – średnio o 2-3% w porównaniu do analogicznego okresu 2001 r. W roku ubiegłym dostawy ciągników w porównaniu do 2000 r. zmniejszyły się o 45,1%.

Na rynku rośnie udział maszyn importowanych fabrycznie nowych. W 2001 r. z importu pochodziło 65,9% kombajnów zbożowych i 44,3% ciągników. Nabywcami droższego sprzętu są obecnie właściciele rozwojowych gospodarstw rodzinnych oraz restrukturyzowanych gospodarstw wielkoobszrowych, a także przedsiębiorcy świadczący usługi mechanizacyjne. Natomiast rolnicy mniej zamożni kupują tańszy sprzęt używany, pochodzący z gospodarstw dokonujących modernizacji swego wyposażenia. Można się spodziewać utrzymania tych tendencji w przyszłości.

W okresie od czerwca 2001 r. do czerwca 2002 r. ceny maszyn rolniczych wzrosły średnio o 4,5%.W czerwcu br. relacje cen skupu płodów rolnych do cen maszyn wyraźnie pogorszyły się w porównaniu do stanu z czerwca ub.r. Także w porównaniu do stanu z grudnia 2001 r. odnotowano pogorszenie relacji cen wszystkich objętych analizą maszyn do cen pszenicy, żywca wieprzowego i mleka. Cena umownego zestawu złożonego z 29 środków mechanizacji rolnictwa wyrażona w decytonach pszenicy wzrosła w okresie od czerwca 2001 r. do czerwca 2002 r. o 23,3%, wyrażona w kilogramach żywca wieprzowego wzrosła o 29,9%, a wyrażona w hektolitrach mleka o 13,7%.

Produkcja maszyn w 2001 r. była średnio o 3,1% większa niż przed rokiem. Natomiast w pierwszym półroczu 2002 r. produkcja (w sztukach) wybranych rodzajów maszyn (w zakładach zatrudniających 50 i więcej pracowników) zmniejszyła się średnio o 2,3% wobec analogicznego okresu roku 2001. 

W drugiej połowie 2002 r. oraz w 2003 r. należy liczyć się z utrzymaniem się niskiego poziomu produkcji i sprzedaży większości typów maszyn.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę