GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Nowatorska opona rolnicza MICHELIN LIFEBIB– innowacyjność i wyjątkowy bieżnik

4 maja 2015
Michelin przedstawia nowatorską oponę rolniczą MICHELIN LIFEBIB. Podczas jej projektowania inżynierowie skupili się na dwóch parametrach – wydajności ogumienia oraz ochronie gleby. Cechą wyróżniającą nową oponę Michelin jest bieżnik zostawiający ślad w kształcie kłosa pszenicy.

MICHELIN LIFEBIB VF 710/70 R42 wyróżnia ślad w kształcie kłosa pszenicy zostawiany na miękkim podłożu. Oprócz niepowtarzalnej rzeźby bieżnik MICHELIN LIFEBIB VF 710/70 R42 zapewnia precyzję kierowania, trakcją i utrzymaniem toru jazdy.

Większość bieżników opon rolniczych składa się z dwóch rzędów klocków ułożonych w kształt litery V lub w jodełkę. Jest to niejako „historyczna” rzeźba bieżników opon rolniczych.

Sztywność klocków bieżnika, kąt wchodzenia klocków w glebę, wytrzymałość drutówki, elastyczność boków opony i jakość mieszanek gumowych  mające wpływ na osiągi opon spełniających oczekiwania rolników.

Przy konstruowaniu MICHELIN LIFEBIB VF 710/70 R42 wykorzystano technologię Ultraflex umożliwiającą udźwig podobnych obciążeń jak w przypadku opon tradycyjnych, jednak przy niskim ciśnieniu nieprzekraczającym 2 barów. Opony wykorzystujące Ultraflex zmniejszają ugniatanie gleby, jakie zazwyczaj powodują kombajny, a także umożliwiają skuteczną cyrkulację wody na uprawianym polu, jednolity wzrost plonów, a także ochronę zbiorów. Technologia wpływa ponadto na zmniejszenie zużycia paliwa.

Technologia MICHELIN Ultraflex – najlepsza inwestycja w podniesienie plonów
Naukowcy z Harper Adams University przeprowadzili badania wzrostu wydajności maszyn wyposażonych w opony z technologią MICHELIN Ultraflex na przygotowanych do badań polach pszenicy. Badanie polegało na porównaniu osiągów opon z technologią MICHELIN Ultraflex zamontowanych na maszynach rolniczych z oponami radialnymi bez tej technologii. Podobne badania będą wkrótce także przeprowadzane w odniesieniu do innych upraw.

Wyniki badania wykazały wzrost wydajności na polu uprawianym z wykorzystaniem sprzętu z oponami MICHELIN Ultraflex o 4% w skali roku. Przy plonach 8 ton/ha i cenie sprzedaży surowca 200 euro za tonę, dodatkowy zysk wyniesie 64 euro z każdego hektara. Zakładając, że inwestycja w opony MICHELIN Ultraflex w porównaniu do opon standardowych stanowi 1,2 euro/ha na ciągnik (oraz 1 euro/ha dla kombajnu i 0,5 euro/ha dla przyczepy), to zwrot będzie ponad 23-krotny. Pokazuje to, że opony MICHELIN Ultraflex są bardzo dobrą inwestycją dla zwiększenia plonów i ochrony gleby.

Opona MICHELIN LIFEBIB nie jest jeszcze produkowana seryjnie.

***
Michelin jest liderem technologicznym światowej branży opon. Grupa Michelin produkuje, sprzedaje
i promuje produkty i usługi w dziedzinie mobilności – są to opony do samochodów osobowych, ciężarowych, samolotów, rowerów, sprzętu rolniczego i budowlanego, motocykli, a także przewodniki, mapy, atlasy i usługi internetowe (ViaMichelin.com). Siedzibą Grupy jest Clermont-Ferrand we Francji. Firma zatrudnia na świecie ponad 100 tys. osób i jest obecna w 170 krajach. Michelin ma 67 zakładów produkcyjnych w 17 krajach. W Polsce Grupa Michelin ma fabrykę opon w Olsztynie oraz Dyrekcję Handlową w Warszawie.

POWIĄZANE

25 lat temu firma CLAAS zaprezentowała model LEXION 480. Był to wówczas nie tylk...

Szeroka ofertę przyczep i rozrzutników Cynkometu zaprezentował węgierski dystryb...

Producenci maszyn od wielu lat przygotowują atrakcyjne oferty finansowania. Obec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę