Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Nowy ciągnik nadal marzeniem

1 października 2003

Rolnicy na Opolszczyźnie przez kilka tygodni żyli nadziejami, że dzięki pomocy z funduszu SAPARD wymienią swoje trzydziestoletnie traktory na nowe. Niestety, ze względu na konstrukcję przepisów, zakup nowego traktora w 40 tysiącach gospodarstw nadal jest marzeniem 

Przepisy tak zostały skonstruowane, że dla większości rolników dopłata unijna do nowych ciągników jest nieosiągalna, a na wieś docierały niedokładne informacje. W ubiegłym roku dopłatę z SAPARD-u do zakupu ciągnika mogli otrzymać tylko właściciele gospodarstw ogrodniczych. Chętnych prawie nie było. 

Przed miesiącem zmieniono przepisy. Na wieś dotarła informacja, że niemal każdy gospodarz będzie spełniał warunki umożliwiające zakup nowego ciągnika i dopłaci mu do niego Unia. Teraz unijną pomoc na zakup ciągnika mogą otrzymać tylko rolnicy zajmujący się produkcją mleka, trzody chlewnej i drobiu. Jednak jeśli maja dwa lub więcej traktorów nawet bardzo starych mogą zapomnieć o unijnej pomocy.

W rezultacie w 40 tysiącach gospodarstw zakup nowego traktora jest nadal marzeniem. W województwie opolskim na razie tylko sześciu rolników spełnia nowe warunki i złożyło wnioski  do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc z funduszu SAPARD na zakup nowego ciągnika.


POWIĄZANE

Drony obecnej generacji są w stanie pracować na jednym ładowaniu baterii ok. 30 ...

Pobieranie materiału z silosu, załadunek wozu paszowego, praca na pryzmie – to t...

Żywopłoty i topiary o przeróżnych kształtach są piękną ozdobą każdego ogrodu. Ży...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę