Adama_poleposition_15.03_30.04

Paliwo rolnicze: jak i kiedy?

17 stycznia 2006

Ponad połowa nośników energii zużywanych w naszym rolnictwie to paliwa płynne, czyli w praktyce – olej napędowy. Jego wysoka cena bezpośrednio przekłada się na wysokie ceny żywności oferwanej konsumentom. Jak i kiedy zadziała system dopłat?

Od wielu lat mówi się o tak zwanym „paliwie rolniczym”, czyli oleju napędowym, za który gospodarze będą mniej płacili. Mniej – ze względu na niższą podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa. W

Polsce przed akcesją z UE istniał już system bonów paliwowych. Funkcjonował blisko trzy lata, ale źle, gdyż większość stacji benzynowych nie chciała przyjmować bonów – podobno był kłopot z odzyskaniem za nie pieniędzy.

Po 1 maja 2004 roku organizacje rolnicze i producenci nie ustawali w żądaniach wprowadzenia paliwa rolniczego. Szczególnie, że w państwach starej piętnastki farmerzy korzystają z takiego paliwa.

Obietnica wprowadzenia paliwa rolniczego pojawiła się też w programach partyjnych przed październikowymi wyborami do Sejmu. Obecny rząd obiecał, że od 1 kwietnia zacznie działać system zwrotu rolnikom części akcyzy zawartej w cenie kupionego paliwa. Rolnicy mają odbierać pieniądze w gminach, na podstawie faktur.

Jednak władze samorządowe nie wiedzą jeszcze jak zorganizować wypłaty i skąd wziąć na nie pieniądze. Rząd nie określił jeszcze wysokości zwracanej kwoty. Ponadto Komisja Europejska, która musi wydać zgodę na funkcjonowanie dopłat uważa, że nie zostały dopełnione wymogi formalne i praktycznie program nie może być wdrożony.


POWIĄZANE

Za kilka tygodni rozpocznie się sezon zbioru paszy zielonej. Przed rolnikami, kt...

Wysoka wydajność, nowoczesne technologie oraz pakiety wpływające na komfort prac...

Robert Kawęcki, 42-letni rolnik z woj. lubelskiego został zwycięzcą konkursu Jeś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę