Piasty talerzy do kompaktowych bron talerzowych

16 grudnia 2014
Łożyska w maszynach rolniczych codziennie są narażone na ekstremalne warunki pracy. Z tego powodu w wielu przypadkach w maszynach stosowane są łożyska typoszeregów specjalnych zaprojektowane od zera pod kątem konkretnych wymagań. Jednym z przykładów są piasty talerzy Agro firmy NSK.Z punktu widzenia producenta łożysk, maszyny rolnicze to jedne z najbardziej wymagających sposobów ich zastosowań. Wymagania, jakie muszą spełniać te łożyska, można zobrazować biorąc za przykład brony talerzowe. Stosując bronę, rolnik rozluźnia glebę, rozbija ją na małe kawałki i w ten sposób przygotowuje do siewu. Poszczególne ruchome talerze są ustawione pod niewielkim kątem, a każdy z nich jest zamontowany na oddzielnym ramieniu zamocowanym do ramy brony.

Niekorzystne warunki pracy łożysk
Gdy brona jest używana w normalnej pracy, łożyska narażone są na duże obciążenia osiowe i promieniowe. Ponadto, podlegają dużym obciążeniom udarowym np. w sytuacji, kiedy talerz uderzy w kamień przy prędkości roboczej 15 km/godz. lub większej.
Wpływ środowiska pracy, które może być uważane za ekstremalne, jest co najmniej tak samo ważny. Talerze i łożyska są stale narażone na duże zanieczyszczenie. Łożyska atakowane są także przez substancje żrące, takie jak nawozy i gnojówka. Dodatkowo, wielu rolników regularnie czyści sprzęt myjkami wysokociśnieniowymi, co stanowi zagrożenie dla łożysk, a w szczególności dla ich uszczelek.Program standardowy i wiele wariantów OEM
Nowe piasty talerzy Agro nadają się idealnie do przedstawionych wyżej warunków pracy. Są to łożyska kulkowe skośne dwurzędowe przenoszące duże siły osiowe i promieniowe, zaprojektowane tak, aby stanowić zintegrowany zespół z oprawą kołnierzową. W odróżnieniu do łożysk kół samochodów, piasty te są wstępnie napinane i pozbawione luzu.
Standardowe łożyska piast Agro stosowane są przede wszystkim przez mniejszych, wyspecjalizowanych producentów maszyn i akcesoriów rolniczych, podczas gdy więksi producenci preferują warianty zindywidualizowane. NSK oferuje te zespoły łożyskowe jako standardowe produkty do talerzy o średnicach do 800 mm.

Najwyższe wymagania stawiane uszczelkom
Uszczelka stanowi centralny element piasty talerzy Agro. W tej aplikacji stosuje się specjalnie zaprojektowany kasetowy układ uszczelniający. Zapobiega on dostawaniu się do łożyska gliny, pyłu, resztek roślinnych i nawozu. Dodatkowo, stalowy talerz chroni uszczelkę i łożysko przed uszkodzeniem na skutek uderzenia o kamień. Od strony talerza pył i wilgoć, które mogłyby wnikać do łożyska, zatrzymuje o-ring.
- Szeroko zakrojone próby polowe udowodniły, że taka budowa uszczelnienia charakteryzuje się wysoką skutecznością w ekstremalnych warunkach pracy. Zapewnia ona dużą trwałość łożyska nawet w przypadku regularnego czyszczenia sprzętu przy pomocy myjki ciśnieniowej lub strumienia pary. Podczas 200-godzinnej próby wewnętrznej w zakładzie produkcyjnym, w której łożysko traktowane było strumieniem wody, nie odnotowano przeniknięcia wody do wnętrza łożyska przez uszczelniacz kasetowy – mówi Mirosław Jaroszka, menedżer wsparcia technicznego Europy Środkowo-Wschodniej w NSK Polska Sp. z o.o.

Wytrzymała obudowa
Obudowy zespołów łożyskowych stosowanych w bronach talerzowych są odlewane ze staliwa. Obudowy są wyjątkowo wytrzymałe i charakteryzują się wysokim poziomem stabilności mechanicznej. Inną cechą ich budowy jest łatwość konserwacji. Tego oczekują klienci i użytkownicy końcowi, ponieważ rolnicy muszą mieć możliwość samodzielnej wymiany łożysk. Znacząco pomaga w tym budowa gotowego do montażu zespołu obudowy i łożyska.
Producent projektuje sposób montażu piasty talerzy Agro na ramionach podtrzymujących talerze brony zgodnie z życzeniem klienta. Poza tym stosowane są różne kołnierze, na przykład z czterema lub pięcioma otworami.

Korzyści z dożywotniego smarowania
Piasty talerzy Agro są fabrycznie smarowane na cały okres eksploatacji. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności ponownego smarowania łożysk przez użytkownika końcowego. Pozwala to na obniżenie kosztów i zaoszczędzenie czasu, a szczelna budowa zapobiega ucieczce smaru z łożyska i zanieczyszczaniu pól.

Modułowość
Piasty talerzy Agro można łatwo adaptować do indywidualnych potrzeb ze względu na modułowość. Dostępnych jest szereg wersji kołnierzy i wałów, które można łączyć z zespołami łożyskowymi.
Ponadto, we współpracy z producentami maszyn rolniczych, opracowano szeroki wybór zindywidualizowanych łożysk, dostosowanych tak, aby jak najlepiej spełniać specjalne wymagania stawiane maszynom rolniczym. Obejmują one różne rodzaje kół do wózków, łożysk czteropunktowych i łożysk kulkowych skośnych dwurzędowych. Opracowano także nowe koncepcje uszczelnień, radzących sobie z niekorzystnymi warunkami pracy, jakie spotyka się w rolnictwie.
Oprócz łożysk zindywidualizowanych, NSK projektuje i wytwarza na całym świecie także łożyska typoszeregów standardowych przeznaczonych do maszyn rolniczych. Jednym z przykładów są wkładki łożyskowe z kwadratowymi otworami, używane między innymi do podtrzymywania obrotowych kół w akcesoriach.

Utworzona prawie 100 lat temu firma NSK jest specjalistą od łożysk tocznych i dostawcą części samochodowych działającym na rynku globalnym. Zatrudnia ponad 30 500 pracowników w 60 oddziałach i osiąga roczne obroty 8,5 miliarda dolarów. Wynik ten oparty jest na nieustannie rosnących inwestycjach w badania i rozwój, pozwalających nieustannie podnosić jakości wyrobów i usług. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje elementy precyzyjne i wyroby mechatroniczne, jak również układy i części dla przemysłu motoryzacyjnego, w tym zespoły łożysk kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.
NSK Europe to europejski oddział obchodzący w 2013 roku 50. lecie działalności NSK w Europie. Prowadzi ogólnoeuropejską sprzedaż, opierając się na zakładach produkcyjnych w Anglii, Polsce i Niemczech, centrach logistycznych w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrach technologii w Niemczech, Anglii, Francji i Polsce. NSK Europe jest podzielona na oddziały biznesowe według aplikacji: przemysłowych technologii łożysk tocznych oraz technologii liniowych i precyzyjnych, jak również modułów łożyskowych i układów kierowniczych dla przemysłu motoryzacyjnego. W ramach tej organizacji ponad 3 500 pracowników NSK Europe wypracowuje roczne obroty przekraczające 900 milionów euro.
Codziennie fabryczne taśmy produkcyjne opuszcza blisko trzy miliony nowych łożysk każdego typu i rodzaju (poczynając od produktów o średnicy 1 milimetra na 5 metrowych kończąc). Firma wciąż stawia na rozwój nowoczesnych technologii poprzez rozbudowę nowoczesnych centrów badawczo-rozwojowych na wszystkich kontynentach wydając na ten cel 97 milionów dolarów (według danych z marca 2014).

POWIĄZANE

Ciągnik John Deere 6250R wyposażony w zgrabiarkę czterokaruzelową Kuhn Gyrorake ...

Continental, firma technologiczna i producent opon, kontynuuje rozwój działalnoś...

Benzyna alkilatowa może zrewolucjonizować sposób zasilania małych maszyn, takich...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę