aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pierwsza kosiarko-wiązałka do zbioru wikliny

9 marca 2009
Jedyną w Europie kosiarko-wiązałkę do zbioru wikliny zaprezentowano na specjalnym pokazie w miejscowości Golinka (Wielkopolskie). Urządzenie pozwala dziesięciokrotnie przyspieszyć zbiór wikliny. Maszyna została wyprodukowana w Zakładzie Mechanicznym Wikoma w Zbąszyniu, przy udziale Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu. Jak powiedział prezes firmy, Grzegorz Wójcik, wydajność maszyny to 1 ha wikliny na godzinę.
"Kosiarko-wiązałka do zbioru wikliny ścina wiklinę i układa ją w pęczki. Maszynę obsługuje jedna osoba. Alternatywny sposób zbioru to ścinka kosiarką do trawy i wiązanie ręczne. Do tego potrzebny jest kilkuosobowy zespół, który jest w stanie skosić i powiązać 1 ha wikliny dziennie" - powiedział.
Według Wójcika, zainteresowanie konstrukcją jest bardzo duże, maszyna może znaleźć zainteresowanie u właścicieli plantacji powyżej 3 ha. Producent liczy, że w najbliższym czasie uda się sprzedać ok. 40 maszyn. Firma liczy też na zbyt za granicą.
Pierwsze tego typu urządzenie powstało w połowie lat 80. w Spółdzielni Usług Rolniczych w Zbąszyniu, przy współpracy z Polskim Związkiem Plantatorów Wikliny i konstruktorem inż. Zygmuntem Frąckowiakiem. Produkcji zaprzestano pod koniec lat 80. Dokumentację maszyny opracował na nowo Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu.
Jeszcze niedawno witki ścinane były nożami, a także snopowiązałkami adaptowanymi samodzielnie przez wiejskich mechaników.
Jak powiedział Andrzej Pawlak ze Stowarzyszenia Wikliniarzy i Plecionkarzy Polskich, według szacunków stowarzyszenia, w Polsce jest ok. 450 producentów wikliny. Wielkość upraw szacowana jest na 7 tys. ha.
Jak dodał Pawlak, z wikliniarstwa - z produkcji i wyplatania - utrzymuje się w Polsce ok. 20 tys. osób. Nie ma szacunków dotyczących wielkości produkcji. Według Stowarzyszenia Wikliniarzy i Plecionkarzy Polskich, Polska jest wiodącym producentem wikliny w Europie.
Do roku 2004 w Polsce uprawiano ok. 3,5 tys. ha wikliny. Po wejściu do Unii Europejskiej i wywalczeniu dopłat, areał ten wzrósł prawie dwukrotnie. Teren, na którym jest najwięcej plantacji to Wielkopolska. Decydują o tym nie tylko odpowiednie gleby, ale przede wszystkim tradycja sięgająca XIX wieku.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę