A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Pierwsza kosiarko-wiązałka do zbioru wikliny

9 marca 2009
Jedyną w Europie kosiarko-wiązałkę do zbioru wikliny zaprezentowano na specjalnym pokazie w miejscowości Golinka (Wielkopolskie). Urządzenie pozwala dziesięciokrotnie przyspieszyć zbiór wikliny. Maszyna została wyprodukowana w Zakładzie Mechanicznym Wikoma w Zbąszyniu, przy udziale Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu. Jak powiedział prezes firmy, Grzegorz Wójcik, wydajność maszyny to 1 ha wikliny na godzinę.
"Kosiarko-wiązałka do zbioru wikliny ścina wiklinę i układa ją w pęczki. Maszynę obsługuje jedna osoba. Alternatywny sposób zbioru to ścinka kosiarką do trawy i wiązanie ręczne. Do tego potrzebny jest kilkuosobowy zespół, który jest w stanie skosić i powiązać 1 ha wikliny dziennie" - powiedział.
Według Wójcika, zainteresowanie konstrukcją jest bardzo duże, maszyna może znaleźć zainteresowanie u właścicieli plantacji powyżej 3 ha. Producent liczy, że w najbliższym czasie uda się sprzedać ok. 40 maszyn. Firma liczy też na zbyt za granicą.
Pierwsze tego typu urządzenie powstało w połowie lat 80. w Spółdzielni Usług Rolniczych w Zbąszyniu, przy współpracy z Polskim Związkiem Plantatorów Wikliny i konstruktorem inż. Zygmuntem Frąckowiakiem. Produkcji zaprzestano pod koniec lat 80. Dokumentację maszyny opracował na nowo Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu.
Jeszcze niedawno witki ścinane były nożami, a także snopowiązałkami adaptowanymi samodzielnie przez wiejskich mechaników.
Jak powiedział Andrzej Pawlak ze Stowarzyszenia Wikliniarzy i Plecionkarzy Polskich, według szacunków stowarzyszenia, w Polsce jest ok. 450 producentów wikliny. Wielkość upraw szacowana jest na 7 tys. ha.
Jak dodał Pawlak, z wikliniarstwa - z produkcji i wyplatania - utrzymuje się w Polsce ok. 20 tys. osób. Nie ma szacunków dotyczących wielkości produkcji. Według Stowarzyszenia Wikliniarzy i Plecionkarzy Polskich, Polska jest wiodącym producentem wikliny w Europie.
Do roku 2004 w Polsce uprawiano ok. 3,5 tys. ha wikliny. Po wejściu do Unii Europejskiej i wywalczeniu dopłat, areał ten wzrósł prawie dwukrotnie. Teren, na którym jest najwięcej plantacji to Wielkopolska. Decydują o tym nie tylko odpowiednie gleby, ale przede wszystkim tradycja sięgająca XIX wieku.


POWIĄZANE

Głębokie obniżki cen samochodów elektrycznych ożywiają obawy przed wojną cenową ...

Seria 5DF/DS/DV Ecoline. ZWROTNOŚĆ NAJWYŻSZEJ KLASY. Od prac w winnicach i sadac...

Została doceniona wiedza produktowa i gotowość do wsparcia klienta Dobrze doradz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę