CTR_80917

Produkcja maszyn rolniczych

27 listopada 2002

Liczona w sztukach produkcja grupy 19 rodzajów maszyn była w pierwszym półroczu 2002 r. mniejsza średnio o 2,3% niż przed rokiem. Spadek produkcji i sprzedaży maszyn rolniczych zaczął się już w 1997 r., w wyniku dekoniunktury w rolnictwie oraz pogarszania się relacji cen większości płodów rolnych i cen środków mechanizacji rolnictwa.

Najbardziej, bo o ponad 81,5%, spadła produkcja kombajnów do zbioru ziemniaków. Utrzymuje się spadek produkcji ciągników, rolniczych przyczep samozaładowczych i samowyładowczych, rozsiewaczy nawozów mineralnych, kosiarek zawieszanych na ciągniku oraz dojarek konwiowych. Po okresie wzrostu zarysował się, i to na znaczną skalę, spadek produkcji parników węglowych.

Największy wzrost (o 368%) odnotowano w produkcji pras zbierających formujących bele wielkowymiarowe prostopadłościenne, co jest wynikiem rosnącego zainteresowania właścicieli dużych gospodarstw zbiorem siana i słomy, przy zastosowaniu nowoczesnych maszyn. Większą popularnością cieszą się jednak wciąż prasy zbierające formujące bele cylindryczne, których wzrost produkcji w procentach jest wprawdzie mniej dynamiczny, za to w sztukach znacznie większy (o 830 szt.). Znacznie wzrosła też mierzona w sztukach produkcja sadzarek do ziemniaków. Utrzymuje się wzrost produkcji kultywatorów ciągnikowych, siewników do siewu punktowego i siewników rzędowych, ciągnikowych opryskiwaczy polowych i przetrząsaczo-zgrabiarek. Ponadto wzrosła produkcja rozrzutników obornika, kombajnów zbożowych, kopaczek do ziemniaków. 

Informację o spadku produkcji niektórych maszyn należy traktować z pewną ostrożnością, ponieważ została oparta jedynie na danych pochodzących z zakładów zatrudniających co najmniej 50 osób. Po uwzględnieniu produkcji w mniejszych zakładach może się okazać, że spadek ten jest znacznie mniejszy.


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...

Kombajn prowadzony bez użycia rąk? Zdalne monitorowanie maszyny za pomocą połącz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę