aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ruszył popyt na maszyny

26 kwietnia 2004

Firmom leasingowym ostatecznie nie zaszkodziło zamieszanie wokół uchwalania nowej ustawy o VAT i w I kwartale br. odnotowały one dynamiczny wzrost liczby i wartości zawieranych umów. W portfelach nadal dominowały samochody, ale wyraźną tendencją jest wzrost zainteresowania leasingiem maszyn i urządzeń oraz komputerów. To sygnał, że przedsiębiorstwa działające w Polsce zaczynają inwestować, co dobrze wróży wzrostowi gospodarczemu.

Całkowita wartość netto ruchomych środków trwałych wyleasingowanych przez wszystkie działające na rynku firmy wyniosła w I kwartale 2004 r. ok. 2,53 mld zł. W porównaniu z I kwartałem 2003 r. stanowi to wzrost o ok. 23 proc. Dzięki leasingowi w I kwartale 2004 roku sfinansowano m.in. następujące zakupy inwestycyjne: środków transportu drogowego za ok. 1,8 mld zł (w tym samochodów osobowych za ok. 150 mln zł), maszyn i urządzeń przemysłowych za ok. 540 mln zł oraz komputerów i sprzętu biurowego za ok. 55 mln zł. Jak podkreślają przedstawiciele branży, przy ocenie wyników za I kwartał br. należy uwzględnić fakt, że na decyzje klientów o leasingu pojazdów miała zapewne wpływ niejasna sytuacja związana z nową ustawą o podatku VAT, której przewidywane zapisy zwiększyły skłonność do leasingu tego asortymentu pod koniec 2003 r. Z kolei wielu potencjalnych leasingobiorców czekało z decyzjami o ewentualnym leasingu pojazdów do momentu wyjaśnienia ostatecznej treści odpowiednich regulacji podatkowych, co nastąpiło dopiero w połowie marca, stąd firmy leasingowe odnotowały istotny wzrost zainteresowania leasingiem pojazdów także w kwietniu 2004 r., co zapewne znajdzie swoje odzwierciedlenie w wynikach za II kwartał br. Ostatecznie więc wpływ nowych regulacji na rynek w „czystej postaci” znajdzie swoje odzwierciedlenie dopiero w wynikach III kwartału.

W porównaniu z poprzednimi latami, nadal stosunkowo niski pozostaje udział maszyn i urządzeń w rynku leasingu (nieco ponad 20 procent) oraz udział komputerów i sprzętu biurowego (ok. 2 procent). Tym razem jednak statystyka nie oddaje całej prawdy o trendach rynkowych. Towarzystwa leasingowe, zwłaszcza specjalizujące się w segmencie maszyn i urządzeń, a także oferujące leasing komputerów i ogramowania, od kilku miesięcy zawierają coraz więcej umów, których przedmiotem są te dobra inwestycyjne. Jest to sygnał, że firmy działające w Polsce zwiększają produkcję i decydują się inwestycje. Co ważne, zjawisko to dotyczy także małych i średnich firm, które w przeszłości były główną grupą dyktującą tempo wzrostu gospodarczego.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę