A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Ruszył popyt na maszyny

26 kwietnia 2004

Firmom leasingowym ostatecznie nie zaszkodziło zamieszanie wokół uchwalania nowej ustawy o VAT i w I kwartale br. odnotowały one dynamiczny wzrost liczby i wartości zawieranych umów. W portfelach nadal dominowały samochody, ale wyraźną tendencją jest wzrost zainteresowania leasingiem maszyn i urządzeń oraz komputerów. To sygnał, że przedsiębiorstwa działające w Polsce zaczynają inwestować, co dobrze wróży wzrostowi gospodarczemu.

Całkowita wartość netto ruchomych środków trwałych wyleasingowanych przez wszystkie działające na rynku firmy wyniosła w I kwartale 2004 r. ok. 2,53 mld zł. W porównaniu z I kwartałem 2003 r. stanowi to wzrost o ok. 23 proc. Dzięki leasingowi w I kwartale 2004 roku sfinansowano m.in. następujące zakupy inwestycyjne: środków transportu drogowego za ok. 1,8 mld zł (w tym samochodów osobowych za ok. 150 mln zł), maszyn i urządzeń przemysłowych za ok. 540 mln zł oraz komputerów i sprzętu biurowego za ok. 55 mln zł. Jak podkreślają przedstawiciele branży, przy ocenie wyników za I kwartał br. należy uwzględnić fakt, że na decyzje klientów o leasingu pojazdów miała zapewne wpływ niejasna sytuacja związana z nową ustawą o podatku VAT, której przewidywane zapisy zwiększyły skłonność do leasingu tego asortymentu pod koniec 2003 r. Z kolei wielu potencjalnych leasingobiorców czekało z decyzjami o ewentualnym leasingu pojazdów do momentu wyjaśnienia ostatecznej treści odpowiednich regulacji podatkowych, co nastąpiło dopiero w połowie marca, stąd firmy leasingowe odnotowały istotny wzrost zainteresowania leasingiem pojazdów także w kwietniu 2004 r., co zapewne znajdzie swoje odzwierciedlenie w wynikach za II kwartał br. Ostatecznie więc wpływ nowych regulacji na rynek w „czystej postaci” znajdzie swoje odzwierciedlenie dopiero w wynikach III kwartału.

W porównaniu z poprzednimi latami, nadal stosunkowo niski pozostaje udział maszyn i urządzeń w rynku leasingu (nieco ponad 20 procent) oraz udział komputerów i sprzętu biurowego (ok. 2 procent). Tym razem jednak statystyka nie oddaje całej prawdy o trendach rynkowych. Towarzystwa leasingowe, zwłaszcza specjalizujące się w segmencie maszyn i urządzeń, a także oferujące leasing komputerów i ogramowania, od kilku miesięcy zawierają coraz więcej umów, których przedmiotem są te dobra inwestycyjne. Jest to sygnał, że firmy działające w Polsce zwiększają produkcję i decydują się inwestycje. Co ważne, zjawisko to dotyczy także małych i średnich firm, które w przeszłości były główną grupą dyktującą tempo wzrostu gospodarczego.


POWIĄZANE

Głębokie obniżki cen samochodów elektrycznych ożywiają obawy przed wojną cenową ...

Seria 5DF/DS/DV Ecoline. ZWROTNOŚĆ NAJWYŻSZEJ KLASY. Od prac w winnicach i sadac...

Została doceniona wiedza produktowa i gotowość do wsparcia klienta Dobrze doradz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę