BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Traktor spod lady

15 marca 2004

Do końca kwietnia nie ma co marzyć o kupnie ciągnika. W wielu punktach sprzedaży nie ma też maszyn rolniczych.

W Grene Bydgoszcz klientów pytających o traktory i maszyny rolnicze odsyłają z kwitkiem. - W związku z tym, że rolnicy tak chętnie korzystali z SAPARD-u, a także z powodu wprowadzenia od maja 22-procentowego VAT-u, producenci ciągników i maszyn nie nadążają z realizacją zamówień - twierdzi Marek Rogowski, sprzedawca w Grene. - Dealerzy z całej Polski dzwonią i szukają ciągników u innych sprzedawców. Nawet fabryka zetorów w Brnie nie daje już rady. Zresztą w Polsce jest to samo. W grudziądzkiej Unii nie przyjmują nawet zamówień na maszyny.

Trzysta procent normy
- To co się dzieje, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania - twierdzi Janusz Borkowski, właściciel firmy Krukowiak. - Pracujemy w dzień i w nocy, a i tak nie nadążamy z produkcją. W porównaniu z marcem ubiegłego roku zapotrzebowanie jest o trzysta procent większe.

- Zainteresowanie kupnem ciągników jest znacznie większe - przytakuje Genowefa Wieczorek z Autoryzowanej Stacji Sprzedaży i Obsługi Ciągników Ursus we Włocławku. - Przyjmujemy zamówienia, ale zrealizujemy je w maju.

Krukowiak także nadal przyjmuje zamówienia. - Chcemy zadowolić naszych klientów, więc będziemy wystawiać faktury i przyjmować zapłaty, a towar wydawać z poślizgiem - twierdzi Borkowski. - Sprawdziliśmy, jest to zgodne z prawem.

Unia przed Unią
- Nad wcześniejszym przyjmowaniem zapłaty i późniejszym wydawaniem towaru musielibyśmy się zastanowić - mówi Jerzy Bąk, dyrektor handlowy w Unii Grudziądz. - Gdybyśmy jednak przyjęli zapłatę zanim wejdzie VAT na maszyny rolnicze, a potem musieli kupować droższe materiały do produkcji, to chyba nie miałoby to sensu.

Producenci i sprzedawcy maszyn rolniczych zdają sobie sprawę, że hossa może niebawem się skończyć. - Martwię się tym, co będzie po 1 maja - przyznaje Janusz Borkowski.


POWIĄZANE

Części John Deere to towar niezawodny i niezwykle precyzyjny. Ich zastosowanie g...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Problemy podczas żniw. Jak rozwiązania dotyczące dostępu do części zamiennych po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę