Traktory, które budzą strach

24 września 2003

Każdego roku, zwykle wiosną, latem i jesienią, gdy nasilają się prace polowe, pod ciągnikami giną przygnieceni nimi rolnicy. Często jest to skutek ich niefrasobliwości. Poza tym większości rolników nie stać na nowoczesny, bardziej bezpieczny sprzęt.

W Brzeźnicy k. Radłowa 40-letni mieszkaniec Woli Radłowskiej, przewożąc ciągnikiem drzewo, wjechał w rów i został przygnieciony traktorem. W wyniku doznanych obrażeń poniósł śmierć na miejscu. Dzień wcześniej - jak już informowaliśmy - w Lubczy k. Tuchowa w trakcie wykonywania prac polowych zginął przygnieciony przez ciągnik 63-letni mężczyzna. Kilka dni wcześniej w Mokrzyskach k. Brzeska rolnik, kierując ciągnikiem, stracił nad nim panowanie i doprowadził do przewrócenia traktora. Na szczęście mężczyęnie udało się uniknąć przygniecenia przez maszynę. 

To są częste wypadki, które występują głównie w południowej części dawnego woj. tarnowskiego, w gminach Zakliczyn, Pleśna, Ryglice, Tuchów, czyli na terenach podgórskich – mówi Robert Rybak, starszy inspektor z Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Tarnowie. 

Zdaniem inspektora, na wsi używane są głównie lekkie ciągniki, np. Ursus C330, bardzo podatne na wywrotki, również na płaskim terenie. Zauważa się często brak umiejętności w kierowaniu maszynami i wykorzystaniu ich w różnych pracach, np. podczas transportu drzewa – dodaje inspektor Rybak.

Zapewne skutki wielu wypadków nie byłyby tak tragiczne, gdyby wszystkie używane w rolnictwie ciągniki miały kabinę wzmocnioną stalowymi ramami. Tymczasem zdarza się, że część użytkowników, nawet mając taką kabinę, demontuje ją, by - jak potem tłumaczą - lepiej było widać w czasie jazdy przednie koła ciągnika.

Bywa, że KRUS finansuje rolnikom zakup osłon wałków odbioru mocy, ale nie stać już nas na to, by fundować kabiny do ciągników – mówi Jarosław Kwita, zastępca dyrektora OR KRUS-u w Tarnowie. 

Problemem jest także mocno wyeksploatowany sprzęt, którego używają rolnicy z okolic Tarnowa. Nie jest niczym nadzwyczajnym spotkanie w gospodarstwie ciągnika, który eksploatowany jest ćwierć wieku – oznajmia insp. Rybak. – Rolnicy należą do zubożałej grupy społecznej i zawodowej, nie stać ich na nowe, bardziej bezpieczne maszyny, nie stać ich nawet na fachowe naprawy w autoryzowanych warsztatach. Czasami, niestety, to się mści. 

W przeprowadzonym kilka lat temu Powszechnym Spisie Rolnym wyszło na jaw, iż na terenie byłego woj. tarnowskiego ponad 22 proc. rolniczych ciągników wyprodukowano w latach 1976 - 1980; ponad 5 proc. traktorów miało wtedy 30 lat...

Dosyć powszechnie używane są ponadto tzw. SAM-y, czyli ciągniki własnej konstrukcji i produkcji. Wszystkie one, podobnie jak znaczna część wyprodukowanych w fabryce traktorów, znajdują się poza rejestracją i wszelką kontrolą techniczną. 

W tym roku OR KRUS w Tarnowie przyjął już 667 zgłoszeń o różnych wypadkach w rolnictwie, z udziałem nie tylko ciągników. Sześć wypadków miało skutek śmiertelny. 

Wypadków w rolnictwie jest znacznie więcej, o niektórych dowiadujemy się z prasy – twierdzi Robert Rybak. – Nam nie są zgłaszane, bo nie każdy poszkodowany ma uprawnienia do występowania 
o odszkodowanie w KRUS-ie.
 

Według danych GUS-u, rolnictwo - obok górnictwa, przetwórstwa przemysłowego i budownictwa - należy do tych działów gospodarki w kraju, w których ryzyko wystąpienia wypadku jest większe niż przeciętne. W 2002 r. wskaęnik częstotliwości wypadków śmiertelnych w rolnictwie, łowiectwie i leśnictwie wyniósł - na 100 zatrudnionych - 0,143.


POWIĄZANE

Ciągnik John Deere 6250R wyposażony w zgrabiarkę czterokaruzelową Kuhn Gyrorake ...

Continental, firma technologiczna i producent opon, kontynuuje rozwój działalnoś...

Benzyna alkilatowa może zrewolucjonizować sposób zasilania małych maszyn, takich...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę