aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W kolejce po ciągnik

13 stycznia 2004

Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu oblężenie z przełomu roku ma już za sobą, ale nadal trafia tam codziennie po kilka wniosków od rolników o dofinansowanie z SAPARD-u. Połowa z nich dotyczy dotacji na zakup ciągnika.

- Zainteresowanie drugim działaniem SAPARD-u wzrosło wśród rolników na przełomie roku i utrzyma się jeszcze przez wiele tygodni - przypuszcza Stanisław Zdziarski z Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

W sylwestra do agencji

Do tej pory agencja przyjęła 430 wniosków (ponad 200 przez dwa ostatnie miesiące ub.r.). Tylko w sylwestra trafiło tam kilkanaście podań - rolnicy spieszyli się, aby uniknąć ewentualnej podwyżki podatku VAT.
Wzrost popularności "działania 2" to także wynik udogodnień wprowadzonych przez rząd. Obecnie z SAPARD-u mogą korzystać rolnicy do 55 roku życia, nawet jeżeli nie są ubezpieczeni w KRUS i podpisali umowę z agencją w ub.r.
Największym "wzięciem" cieszą się ciągniki. Wnioski o ich zakup to 75 proc. wszystkich składanych podań. Część rolników ubiega się równocześnie o dotację na zakup maszyn, sprzętu do nawadniania i płyt gnojowych. Zdarza się, że inwestycje przekraczają 300 tys. zł. SAPARD może zrefundować tylko połowę, więc 80 proc. gospodarzy ubiega się o kredyty pomostowe, m.in. w BGŻ i bankach spółdzielczych.

Znak na polu

Oprócz ciągników, wnioskodawcy stawiają na zwiększenie różnorodności produkcji. Nie brakuje pomysłów na uprawę wierzby energetycznej i założenie strusiarni lub królikarni. Szansą na realizację oryginalnego pomysłu (nie tylko przez rolników, ale także przez firmy i samorządy) jest także "działanie 4". Agencja zebrała do wczoraj 80 wniosków o dotacje (m.in. na budowę pola agrogolfowego, rozpoczęcie produkcji tablic i znaków drogowych oraz budowę pomostu i pola namiotowego).
Na razie wiadomo, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może podpisywać umowy z beneficjentami do 30 kwietnia br. - Ostatnie wnioski powinny wpłynąć do końca lutego, ponieważ w przeciwnym razie trudno będzie nam rozpatrzyć je na czas - podkreśla pracownik Agencji. Tymczasem już teraz, aby zdążyć z oceną projektów, w agencji pracują od rana do wieczora.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę