W kolejce po ciągnik

13 stycznia 2004

Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu oblężenie z przełomu roku ma już za sobą, ale nadal trafia tam codziennie po kilka wniosków od rolników o dofinansowanie z SAPARD-u. Połowa z nich dotyczy dotacji na zakup ciągnika.

- Zainteresowanie drugim działaniem SAPARD-u wzrosło wśród rolników na przełomie roku i utrzyma się jeszcze przez wiele tygodni - przypuszcza Stanisław Zdziarski z Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

W sylwestra do agencji

Do tej pory agencja przyjęła 430 wniosków (ponad 200 przez dwa ostatnie miesiące ub.r.). Tylko w sylwestra trafiło tam kilkanaście podań - rolnicy spieszyli się, aby uniknąć ewentualnej podwyżki podatku VAT.
Wzrost popularności "działania 2" to także wynik udogodnień wprowadzonych przez rząd. Obecnie z SAPARD-u mogą korzystać rolnicy do 55 roku życia, nawet jeżeli nie są ubezpieczeni w KRUS i podpisali umowę z agencją w ub.r.
Największym "wzięciem" cieszą się ciągniki. Wnioski o ich zakup to 75 proc. wszystkich składanych podań. Część rolników ubiega się równocześnie o dotację na zakup maszyn, sprzętu do nawadniania i płyt gnojowych. Zdarza się, że inwestycje przekraczają 300 tys. zł. SAPARD może zrefundować tylko połowę, więc 80 proc. gospodarzy ubiega się o kredyty pomostowe, m.in. w BGŻ i bankach spółdzielczych.

Znak na polu

Oprócz ciągników, wnioskodawcy stawiają na zwiększenie różnorodności produkcji. Nie brakuje pomysłów na uprawę wierzby energetycznej i założenie strusiarni lub królikarni. Szansą na realizację oryginalnego pomysłu (nie tylko przez rolników, ale także przez firmy i samorządy) jest także "działanie 4". Agencja zebrała do wczoraj 80 wniosków o dotacje (m.in. na budowę pola agrogolfowego, rozpoczęcie produkcji tablic i znaków drogowych oraz budowę pomostu i pola namiotowego).
Na razie wiadomo, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może podpisywać umowy z beneficjentami do 30 kwietnia br. - Ostatnie wnioski powinny wpłynąć do końca lutego, ponieważ w przeciwnym razie trudno będzie nam rozpatrzyć je na czas - podkreśla pracownik Agencji. Tymczasem już teraz, aby zdążyć z oceną projektów, w agencji pracują od rana do wieczora.


POWIĄZANE

Zakłady New Holland w Płocku i Kutnie z sukcesem wznowiły produkcję po czasowym ...

Niezależnie od sytuacji panującej w kraju i za granicą, maj jest miesiącem, któr...

Tegoroczny sezon traw okazał się wyjątkowo wymagający. Dlatego też dla skuteczne...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę