Ważne: znak sprawności technicznej

28 grudnia 2001

Sprawny opryskiwacz to nie tylko wywiązanie się z prawnego obowiązku. To także bezpieczeństwo i zdrowie ludzi i zwierząt, czyste środowisko naturalne, efektywna ochrona roślin, niskie koszty zabiegów ochronnych oraz wysoka jakość, zdrowotność i konkurencyjność uzyskanych płodów rolnych.

Ustawa o ochronie roślin uprawnych nakłada na posiadaczy opryskiwaczy obowiązek uzyskania do końca 2001 r. znaku sprawności technicznej. Stosowne badanie należy przeprowadzić w stacjach kontroli opryskiwaczy (SKO) upoważnionych przez wojewódzkich inspektorów ochrony roślin do wydawania znaków kontrolnych.

Zgodnie z ustawą środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie, który użyty zgodnie z przeznaczeniem zapewni skuteczne zwalczanie organizmów szkodliwych i nie spowoduje szkodliwego wpływu na zdrowie ludzi, zwierząt oraz na środowisko. Zabiegi w zakresie stosowania środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane tylko przez osoby przeszkolone przez jednostki organizacyjne upoważnione przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin, właściwego ze względu na siedzibę jednostki organizacyjnej, i posiadające dokument potwierdzający ukończenie szkolenia.

Wykonywanie zabiegów niesprawnymi opryskiwaczami lub bez znaku kontroli technicznej, a także brak prowadzenia ewidencji wykonanych zabiegów środkami ochrony roślin czy brak dokumentu potwierdzającego ukończenie szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin skutkuje wnioskami o ukaranie grzywną.


POWIĄZANE

• Rodzinna firma pana Leszka Dydyny inwestuje w maszyny John Deere’a od 1996 r. ...

Konieczność przyspieszenia i usprawnienia wielu prac w gospodarstwie zachęca do ...

Za nami kolejne w tym sezonie Manewry Łąkowe SaMASZ. W niedzielę (3 lipca) w Now...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę