A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Więcej na paliwo rolnicze

5 stycznia 2006

Będę większe pieniądze na paliwo rolnicze - zdecydowali posłowie. Dopłaty do hektara mogą wzrosnąć z 30 nawet do 45 złotych.

Jeszcze zanim zaczęło się posiedzenie sejmowej komisji finansów, która miała głosować poprawki do budżetu było już wiadomo, że dodatkowe 200 milionów złotych na paliwo rolnicze musi się znaleźć.

Bez odpowiedzi pozostawało tylko pytanie skąd wziąć dodatkowe fundusze. Pieniądze znalazły się w Narodowym Banku Polskim. Okazało się, że zysk banku centralnego zamiast planowanych niecałych pół miliarda złotych wyniósł grubo ponad miliard.

Dzięki tej niespodziewanej nadwyżce rząd znalazł pieniądze na tzw. becikowe oraz zwrot części akcyzy zawartej w paliwie używanym do produkcji rolnej. Producenci otrzymają nawet 45 złotowe rekompensaty do każdego hektara gospodarstwa.

Samoobrona złożyła w Sejmie projekt ustawy całkowicie znoszący akcyzę na olej napędowy używany przez rolników. Koszt wprowadzenia takiego rozwiązania sięgnąłby nawet 2 miliardów złotych, szanse na jego powodzenie są więc niewielkie. Prawo i Sprawiedliwość obiecuje natomiast, że w przyszłym roku na paliwo rolnicze budżet państwa przeznaczy miliard złotych.

Podczas wczorajszych głosowań posłowie przyznali także dodatkowe 30 milionów złotych dla Inspekcji Weterynaryjnej. Pieniądze mają być przeznaczone na walkę z chorobami zakaźnymi wśród zwierząt.


POWIĄZANE

John Deere rozwija paletę rozwiązań wspierających nowoczesną pracę. Zarządzanie ...

Głębokie obniżki cen samochodów elektrycznych ożywiają obawy przed wojną cenową ...

Seria 5DF/DS/DV Ecoline. ZWROTNOŚĆ NAJWYŻSZEJ KLASY. Od prac w winnicach i sadac...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę