Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

11. edycja Kongresu Europejskich Rolników 2024

28 października 2024
11. edycja Kongresu Europejskich Rolników 2024

Agnieszka Maliszewska, Dyrektor biura Polskiej Izby Mleka i Pierwsza Wiceprezydent COGECA, wzięła udział w Kongresie Europejskich Rolników 2024, który odbywa się w dniach 23-25 października w Bukareszcie. Tematem przewodnim wydarzenia jest „Wyznaczanie kursu dla przyszłego europejskiego rolnictwa”. Maliszewska uczestniczyła w panelu dyskusyjnym poświęconym priorytetom UE po wyborach. Kongres, organizowany co dwa lata od 2005 r., jest ważnym forum wymiany myśli dla europejskiego sektora rolnego.

Celem Kongresu Europejskich Rolników, organizowanego co dwa lata w innym kraju, jest stworzenie platformy do dyskusji na temat przyszłości europejskiego sektora rolnego. W wydarzeniu uczestniczy około 450 delegatów reprezentujących organizacje rolnicze i spółdzielcze z całej Europy.

W centrum dyskusji tegorocznego Kongresu znalazły się główne wyzwania wpływające na sektor rolny, takie jak rozszerzenie Unii, jej finansowanie i przyszłe polityki wsparcia rolnictwa. Dyskutowano nie tylko w kwestii zrównoważonego rozwoju, ale także nt. roli badań i innowacji w dostarczaniu bardzo potrzebnych rozwiązań dla przyszłego sektora rolnego.

Podczas kluczowego panelu dyskusyjnego Kongresu, Agnieszka Maliszewska podkreśliła konieczność strategicznego dialogu na temat Europejskiego Zielonego Ładu. Zwróciła uwagę na potrzebę zapewnienia stabilności dla rolników, redukcji biurokracji oraz wsparcia dla młodego pokolenia chcącego rozwijać gospodarstwa, szczególnie w kontekście trwającego konfliktu. Pierwsza Wiceprezydent COGECA podkreśliła także istotną rolę spółdzielni w transformacji rolnictwa i konieczność uwzględnienia interesów europejskich rolników w negocjacjach z Mercosurem. Podkreśliła również wagę wsparcia dla gospodarstw i spółdzielni różnej wielkości, podkreślając ich kluczowe znaczenie dla europejskiej gospodarki.

Skumulowany wpływ obecnego kryzysu geopolitycznego, inflacji żywności, obciążeń administracyjnych i legislacyjnych, a także ekstremalnych zjawisk pogodowych, z którymi borykają się rolnicy – to skutki, z które nadal wpływają na stabilność ekonomiczną rolników i spółdzielni, prowadząc do obecnych niepokojów społecznych. Zapewnienie, że sektor rolnictwa i leśnictwa UE odgrywa strategiczną rolę w kształtowaniu przyszłych polityk UE, które przyczyniają się do rentowności obszarów wiejskich, zajmują się dostępnością żywności, przystępnością cenową i dostępnością, a jednocześnie przeciwdziałają zmianom klimatu, ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia jego odporności i konkurencyjności.

oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: PIM


POWIĄZANE

Konsumenci rozmaicie reagują na wycieki danych. Większość beztrosko wzrusza rami...

Maroš Šefčovič during the confirmation hearing 2024 © European Union, 2024 - Sou...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę