BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

5 filarów nowoczesnego rolnictwa - jak zadbać o zrównoważony rozwój?

6 czerwca 2023
5 filarów nowoczesnego rolnictwa - jak zadbać o zrównoważony rozwój?

 

Nowoczesne rolnictwo to wielka szansa dla polskich wsi. Dzięki modernizacji gospodarstw możliwe jest odpowiedzenie na rosnące wymagania rynku. Z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na wysokojakościowe produkty pochodzenia naturalnego. Przedsiębiorcy z tej branży coraz częściej podejmują decyzję o wdrożeniu systemów, które nie tylko podnoszą wydajność pracy, ale również zmniejszają ryzyko wystąpienia nieprawidłowości.

Współczesne technologie to oszczędność czasu oraz pieniędzy. Za sukces odpowiada jednak wiele czynników, więc konieczne jest działanie na kilku płaszczyznach równocześnie. Poniżej zamieszczono pięć wskazówek, które mogą ułatwić zrównoważony rozwój.  

1. Ergonomiczne magazyny i garaże

Minęły czasy, gdy wyposażenie było przechowywane w przypadkowych budynkach czy piwnicach. Podstawą dynamicznego rozwoju jest właściwa organizacja pracy. Bardzo ważne jest, aby magazyny spełniały szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Powinny zostać zaprojektowane zgodnie z przeznaczeniem, gdyż dzięki temu nie będą wymagały kosztownych i problematycznych modyfikacji.

Optymalnie zaprojektowane hale, na przykład tego typu: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/rolnicze/, mogą zostać przystosowane do przechowywania płodów rolnych, maszyn i narzędzi,, pojazdów. Obiekt o konstrukcji stalowej może zostać wzniesiony nawet w 30 dni. Trzeba także wspomnieć o szybkiej rozbudowie. 

2. Wydajny i niezawodny sprzęt 

 

traktor_5 filarów

 

Efektywna praca bez wydajnych narzędzi jest niemożliwa. W wielu gospodarstwach rolnych króluje kilkudziesięcioletni osprzęt, który czasy świetności ma dawno za sobą. Wiadome jest, że wymiana wyposażenia to ogromna inwestycja, jednak bez tego nie można rozwijać swojego biznesu. Istnieje wiele źródeł finansowania, dzięki którym realizacja przedsięwzięcia staje się realna.

Skomplikowane przepisy sprawiają, że mnóstwo rolników rezygnuje już na starcie. To wielki błąd! Najlepiej umówić się na konsultację z doradcą, który przedstawi dostępne rozwiązania, a także pomoże w załatwieniu formalności.

3. Automatyka przemysłowa

Nowoczesne rolnictwo nie istnieje bez automatyki przemysłowej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dzięki zautomatyzowanym systemom możliwe jest przyspieszenie wielu zadań. Warto wiedzieć, że mogą one zastąpić ludzką pracę. Oczywiście wymagają monitorowania, ponieważ zdarzają się błędy, które mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. 

Na specjalną uwagę zasługują czujniki nasłonecznienia, temperatury, wilgotności. Nie można nie wspomnieć o urządzeniach kontrolnych, które sprawdzają np. jakość przepływającego mleka. Od kilku lat automatyka stosowana jest nawet w silosach (m.in. do osuszania lub schładzania ziarna).

4. Oprogramowanie dla rolników

Warto wiedzieć o istnieniu oprogramowania dla rolników, które umożliwia gromadzenia oraz analizę danych. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla osób muszących zapamiętać mnóstwo informacji. Wszystko znajduje się w jednym miejscu, dzięki czemu w dowolnym momencie można sprawdzić np. zużycie nawozów w ubiegłych latach, wielkość plonów czy strat spowodowanych przez klęski żywiołowe. 

Użytkownik na do dyspozycji różnorodne funkcje (np. generowania raportów). Narzędzia dla przedsiębiorców z branży rolnej są stale ulepszane, a ich obsługa jest w pełni intuicyjna.

5. Odnawialne źródła energii

 

fotovoltaika_ 5 filarów

 

Odnawialne źródła energii są kolejnym filarem nowoczesnego rolnictwa. Dzięki nim możliwe jest znaczące zredukowanie kosztów. Zapotrzebowanie gospodarstw na energię nie należy do niskich. Spora część zasobów zarezerwowana jest na potrzeby produkcji. Przemysłowa instalacja fotowoltaiczna wyróżnia się imponującą mocą. 

Systemy agro fotowoltaiczne projektowane są w oparciu o rzeczywiste potrzeby, co wymaga dogłębnej analizy. W niektórych regionach zostały już wzniesione elektrownie wiatrowe oraz wodne, jednak nie są to jeszcze rozpowszechnione rozwiązania. Lepiej znana jest biomasa czy pompy ciepła.


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę