Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Polski Wielki Dzień Pszczół- 8 sierpnia

8 sierpnia 2023
Polski Wielki Dzień Pszczół- 8 sierpnia

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Szkołę Podstawową im. ks. mjr. Franciszka Łuszczki w Lubeni. Wspólnie ze społecznością szkolną uczestniczył w lekcji pokazowej realizowanej w ramach programu edukacyjnego „Akademia Pszczoły Bohatera”. Celem inicjatywy jest przybliżenie roli pszczoły w ekosystemie.

Znaczenie pszczoły w ekosystemie 

– Program jest szczególnie ważny – mówił minister Przemysław Czarnek, wskazując na zagrożenie wynikające z braku pszczół. – Gdyby zabrakło pszczół na świecie, to ludzkość wyginęłaby w ciągu 5 lat. Tak ważna jest pszczoła, bo bez pszczoły nie da się wytworzyć pożywienia takiego i w takiej ilości, które wystarczałoby do tego, żeby ludzie mogli się wyżywić. Dlatego tak bardzo ważna jest troska o życie pszczoły i jej rozwój – przekonywał szef MEiN. 

Czarne_ pszczoły

Minister Edukacji i Nauki podziękował za realizację programu na Podkarpaciu i wyraził nadzieję, że będzie on kontynuowany na terenie całego kraju.

– Dziękuję za ten program, za jego realizację na Podkarpaciu w dwudziestu szkołach, dla 1 600 uczniów. Liczę na to, że ten program już w następnym roku będzie obejmował całą Polskę, bo pszczoła jest ważna jako nasz bohater w całym naszym kraju i dla wszystkich Polaków, o czym uczniowie klasy I w Lubeni będą mówić całej Polsce – dodał minister.

Program edukacyjny „Akademia Pszczoły Bohatera”

Celem programu jest zwrócenie uwagi uczniów na to, jak ważnym elementem w ekosystemie jest pszczoła, a także kształtowanie postaw prośrodowiskowych młodych mieszkańców terenów wiejskich. Jak wskazują pomysłodawcy inicjatywy, bohaterami mogą być nie tylko postaci znane z filmów, komiksów czy kreskówek, ale także żywe pszczoły, które są pracowite, dbają o porządek i środowisko naturalne.

 

Czarnek_pszczo ły_edukacja

 

Projekt edukacyjny jest adresowany do uczniów szkół podstawowych klas I-III z województwa podkarpackiego. W sumie w programie weźmie udział ok. 1 600 młodych ludzi z 20 szkół podstawowych. 

Organizatorzy planują przyjazd do szkoły i przeprowadzenie 45-minutowej prelekcji na temat pszczół i ich roli w ekosystemie. Każdy z uczniów otrzyma też pakiet, w którym znajdą się nasiona roślin miododajnych, owocowe chipsy, sok, słoik miodu oraz instrukcje dalszego postępowania i wysiewania nasion.

Uczniowie, którzy, wysiali łąkę indywidualnie bądź szkoły, które zrobiły to grupowo, mogą wziąć udziału w konkursie „Kwietna łąka”. Program zakończy się 30 września 2023 r.

 

Czarnek_pszczoły edukacja

 

Program edukacyjny organizowany jest przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz z Fundacją „Pszczoła Bohater”, Niezależnym Związkiem Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Podkarpacką Pasieką Ekologiczną w Dębinie, reprezentującą Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

oprac, e-red, ppr.pl, źródło i fot.: Ministerstwo Edukacji


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę