aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

170 tys. Polaków pracuje legalnie w Wielkiej Brytanii

24 listopada 2005
293 tys. obywateli nowych krajów Unii Europejskiej, w tym prawie 170 tys. Polaków, zgłosiło się od 1 maja 2004 roku do września tego roku do brytyjskiego systemu rejestracji pracowników (Workers Registration Scheme).

Według najnowszych danych, opublikowanych przez Home Office (brytyjski resort spraw wewnętrznych), aż 59 tys. pracowników z nowych krajów UE z Europy Środkowej i Wschodniej przyjechało na Wyspy latem - od lipca do końca września 2005 roku.

Z prawie 300 tys. przybyszów z nowych krajów UE, którzy zgłosili się w Home Office do końca września, certyfikaty pracownicze wydano ponad 277 tys. osób.

Polacy stanowią 58% (169.675) pracowników z nowych państw UE. Licznie do W.Brytanii przyjeżdżają też Litwini (14% - 39.690) oraz Słowacy (11% - 30.735). Aż 47,9 tysięcy (17%) przyjezdnych z nowych krajów UE pracuje w samym Londynie.

Imigranci z nowych państw UE pracują głównie w sektorze nazwanym w raporcie "administracja, biznes i zarządzanie" (29%), w branży hotelarskiej i kateringu (23%), rolnictwie (13%), przemyśle wytwórczym (8%) oraz przetwórstwie żywności (5%).

Wykonują prace nie wymagające wysokich kwalifikacji - największa grupa, ponad 50 tys. z nich określiło swój zawód jako "robotnicy". Sporo pracuje także jako pomoce kuchenne, sprzątacze, kelnerzy, magazynierzy. Do Home Office zgłosiło się tylko 110 hydraulików, którzy byli symbolem obaw związanych z rozszerzeniem UE i unijną konstytucją we Francji.

Zdecydowana większość (80%) pracuje za minimalną stawkę od 4,5 do 5,99 funta za godzinę.

83% pracowników z nowych państw UE to osoby młode w wieku od 18 do 34 lat. Tylko 5% (15,2 tys.) przyjechało na Wyspy z rodzinami, które są na ich utrzymaniu. Imigranci ze wschodnioeuropejskich państw UE złożyli 19 tys. wniosków o zasiłek na dzieci. Brytyjskie władze przyznały ok. 8,5 tysiąca takich zasiłków.

Minister ds. imigracji Tony McNulty podkreślił, że obywatele nowych krajów UE przyczyniają się do sukcesu brytyjskiej gospodarki - opłacają podatki, ubezpieczenie i pomagają Brytyjczykom poradzić sobie z brakiem rąk do pracy w kluczowych branżach, takich jak edukacja czy ochrona zdrowia. Jednocześnie, bardzo nieliczni ubiegają się o świadczenia z opieki społecznej i korzystają z usług publicznych. Większość przyjeżdża do Wielkiej Brytanii na czas ograniczony.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę