biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Aktywna ochrona…

4 kwietnia 2008
Polska wraz z innymi krajami Wspólnoty montuje koalicje, która ma zablokować projekt ograniczenia stosowania tzw. substancji aktywnych w środkach ochrony roślin. Jeżeli pomysł wszedłby w życie z rynku zniknęłoby ponad połowa preparatów.

O tym jak ważne są środki ochrony roślin wie, każdy rolnik. Tymczasem rozpoczęty w zeszłym roku przegląd obowiązującej od kilkunastu lat unijnej dyrektywy w sprawie stosowania takich preparatów grozi całkowitą dewastacją rynku.

Michał Fogg, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin - „Rolnik może przeżyć szok, że zabraknie mu tych preparatów, które zna i stosuje od lat, to może być prawdziwa terapia szokowa.”

Problem w tym, że Bruksela pod naciskiem ekologów uznała, że znaczna część środków ochrony roślin powinna być wycofana, bo zawiera szkodliwe substancje aktywne. Gdyby przyjąć ten punkt widzenia z rynku zniknęłoby 60% preparatów grzybobójczych oraz 80% owadobójczych. Ale to nie tylko problem dla nabywców. Stosowanie wąskiej grupy środków ochronnych grozi wytworzeniem większej odporności roślin. Polska zabiega więc o stworzenie silnego zespołu państw, który zablokowałby nowe przepisy w Parlamencie Europejskim oraz w unijnej Radzie Ministrów Rolnictwa.

Mirosław Maliszewski, poseł PSL – „Polska jest dość aktywna w tym zakresie i będzie przedstawiała stanowisko, żeby większość preparatów utrzymać. Przypomną, ze one są bezpieczne dla konsumentów. ”

Po głosowaniu w europarlamencie oraz na radzie ministrów sprawa powinna się rozstrzygnąć pod koniec tego roku.


POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę