aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Andrzej Lepper wrócił z Chin

1 grudnia 2006

Zakończyła się oficjalna wizyta wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Andrzeja Leppera w Chińskiej Republice Ludowej. W trakcie wizyty odbyły się rozmowy z wicepremierem ChRL Hui Liangu, ministrem rolnictwa Du Qinglin, przedstawicielami samorządowymi prowincji Yunnan i Hajnan oraz z przedstawicielami nauki (Uniwersytet Rolniczy w Kunming).

Szef resortu rolnictwa zwiedził także gospodarstwo rolne, zakład przetwórstwa warzyw, rynek hurtowy kwiatów oraz wystawę rolniczą. Podpisane zostało Porozumienie o współpracy w ramach Polsko-Chińskiego Centrum Nauki i Technologii Rolnej oraz omówiono możliwości współpracy w zakresie wymiany doświadczeń naukowo-technicznych, doradztwa rolniczego i oświaty rolniczej oraz współprace bilateralną w ramach Porozumienia. Wiele miejsca poświęcono też wymianie młodzieży.

Szefowie resortów rolnictwa zgodzili się, że oba kraje mogą być partnerami w wielu dziedzinach związanych z tym działem gospodarki. Zadeklarowali chęć współdziałania i uznali, że kolejne spotkanie Grupy Roboczej ds. współpracy w rolnictwie Polski i Chin, które przewidziane jest w przyszłym roku w Pekinie powinno być impulsem dla rozwoju dwustronnej współpracy.

Wicepremier Andrzej Lepper stwierdził, że stan obecnych stosunków handlowych nie jest satysfakcjonujący dla strony polskiej. Występują duże dysproporcje we wzajemnej wymianie handlowej. Chiny są krajem o niezwykle dynamicznym tempie rozwoju, są otwarte na nawiązywanie stosunków handlowych i gospodarczych w bardzo szerokim zakresie. Stwarza to możliwości, które powinny być wykorzystane przez polskich przedsiębiorców i eksporterów. Jest to potencjalnie duży rynek zbytu dla polskich towarów.

Wśród możliwych kierunków rozwoju współpracy należy wymienić: eksport samolotów rolniczych, eksport mięsa i przetworów mięsnych, drobiu, zboża, rzepaku, chmielu, alkoholu, słodyczy, mleka i jego przetworów. Eksport artykułów rolno-spożywczych do Chin wymaga dopełnienia trudnych i długotrwałych procedur. Polskie służy weterynaryjne prowadzą działania w celu umożliwienia eksportu z Polski do Chin mięsa, drobiu i mleka.

Bardzo ważnym elementem współpracy powinna być wymiana informacji na temat sytuacji zdrowotnej zwierząt oraz organizacji instytucji weterynaryjnych, co znacznie ułatwi i przyspieszy procedury dopuszczenia towarów do rynku chińskiego Podczas rozmów podkreślano również konieczność wzajemnych inwestycji. Jesteśmy zainteresowani zarówno inwestycjami polskimi w Chinach, jak i chińskimi w Polsce.

Podczas wszystkich spotkań podkreślano długoletnią tradycję współpracy pomiędzy naszymi krajami. Wizyta przebiegała w serdecznej atmosferze, co pozwala dobrze prognozować na przyszłość.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę