biogaz_09_2025

Ardanowski: Polska chce utrzymania Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r.

29 czerwca 2007
Polska chce, aby Wspólna Polityka Rolna (WPR) po 2013 roku została utrzymana. Nasz kraj jest przeciwny wprowadzeniu daleko idących zmian w tym zakresie - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podczas sejmowej debaty o unijnej polityce rolnej.

W latach 2008-2009 planowany jest przegląd WPR. Wnioski, które zostaną sformułowane w wyniku tych prac, będą miały decydujący wpływ na kształt polityki rolnej po 2013 r.

Jak zaznaczył wiceminister, Polska, będąc w Unii, może kształtować zmiany w polityce rolnej, uwzględniając jednak interesy różnych państw. Nasz kraj jest za utrzymaniem WPR, ale pojawiają się także opinie, że jest ona zbyt kosztowna, skomplikowana i zbiurokratyzowana i trzeba z niej zrezygnować.

Jest także propozycja, by przenieść wydatki na rolnictwo do budżetów krajowych - to rozwiązanie niekorzystne dla Polski, bowiem kraje bogatsze będą mogły w większym stopniu finansować rolnictwo. Znacząco pogorszyłoby to konkurencyjność - uważa wiceminister.

Zdaniem Ardanowskiego, kształt WPR po 2013 roku zależy także od przebiegu rozmów w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Wiele krajów ma lepsze warunki do produkcji żywności i chce, by światowy rynek był całkowicie zliberalizowany - mówił.

Wiceminister uważa, że polskie stanowisko w sprawie WPR powinno być jednoznaczne, by nie były to opinie poszczególnych środowisk czy partii politycznych.

Poseł Krzysztof Czarnecki (PiS) powiedział, że informacja rządu dotycząca polskiego stanowiska w sprawie WPR po 2013 była omawiana na posiedzeniu połączonych komisji: rolnictwa oraz ds. europejskich. W ich imieniu rekomendował Izbie przyjęcie tego dokumentu.

W dyskusji na temat przyszłego kształtu unijnego rolnictwa Kazimierz Plocke (PO) uznał, że nie należy koncentrować się tylko na kwestiach finansowych związanych z WPR, lecz na zadaniach jakie ma do rozwiązania UE. Dodał, że PO jest za ochroną rynków rolnych oraz przeciw koncepcji finansowania rolnictwa z budżetów krajowych. Wojciech Pomajda (SLD) przypomniał jednak, że przyszłość europejskiego rolnictwa będzie zależna od unijnego budżetu na ten cel.

Jak powiedział Plocke, na lata 2007-2013 na europejskie rolnictwo przeznaczone jest ok. 866 mld euro. Ogólny udział wydatków z budżetu UE na ten cel wynosi w 2007 r. 45 proc. Szacuje się, że w 2013 r. będzie to 33 proc. W 1986 r. na WPR Unia przeznaczała 80 proc. swojego budżetu.

Markowi Sawickiemu (PSL) nie podobała się przedstawiona w czwartek Sejmowi informacja o stanowisku rządu w sprawie WPR. Mówił, że dokument jest bublem, bowiem praktycznie nie zawiera informacji dotyczących europejskiej polityki po 2013 roku. SLD zapowiedział, że będzie głosował za odrzuceniem tej informacji.

Posłowie Plocke, Pomajda i Sawicki zwracali też uwagę, że w sali obrad nie ma wicepremiera Andrzeja Leppera (spotykał się w tym czasie z rolnikami na Dolnym Śląsku) ani przedstawicieli agencji rolnych. Zdaniem posłów, powinni się oni przysłuchiwać dyskusji dot. przyszłości polskiego rolnictwa.

Głosowanie nad informacją rządu o WPR odbędzie się w piątek.

POWIĄZANE

Po rozpoznaniu jawnym Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego...

Są symbolem statusu, świętowania ważnych wydarzeń i nomen omen szampańskiej zaba...

Złe wieści dla kawoszy. Ceny w sklepach mocno rosną i to może szybko się nie zmi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę