aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Banki spółdzielcze mniej zarabiają

23 listopada 2006

Zyski banków spółdzielczych po dziewięciu miesiącach były niższe niż przed rokiem. Jest to spowodowane rosnącą wartością kredytów preferencyjnych oraz coraz większą konkurencją ze strony banków komercyjnych

W pierwszych trzech kwartałach tego roku 584 banki spółdzielcze zanotowały 400 mln zł zysku netto. To o4 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spółdzielcy zarabiają coraz mniej, choć wartość udzielonych przez nich kredytów oraz utrzymywanych depozytów rośnie. - Spadają marże banków, bo niższe są stopy procentowe - tłumaczy Helena Banaśkiewicz, dyrektor departamentu bankowości spółdzielczej w Banku Polskiej Spółdzielczości.

Obniżka stóp procentowych, które przez ostatnie 12 miesięcy spadły z 4,5 proc. do 4 proc., jest szczególnie bolesna dla banków spółdzielczych. Wiele z nich obsługuje rolników, udziela im kredytów preferencyjnych, które są niżej oprocentowane i przynoszą mniejszy zysk. -W tym roku udział takich kredytów w bankach zrzeszonych u nas wzrósł i wynosi ponad 60 proc. - mówi Banaśkiewicz. Podkreśla, że szczególnie dużo było w tym roku kredytów preferencyjnych związanych z suszą. - Banki muszą ich udzielać, taka jest ich misja. A wiadomo, że ten bank, który ma ich 60 proc. w całej strukturze, będzie miał niższe zyski niż ten, który ma 5 proc.

Konkurencja coraz silniejsza
To jednak niejedyna przyczyna gorszych wyników. Są bowiem takie banki, jak największy w Polsce Krakowski Bank Spółdzielczy (KBS), które nie obsługują wielu rolników. W tym roku zysk KBS rośnie, ale minimalnie, bo zaledwie o 3 proc. - Konkurencja już nas drapie. Nie dajemy się, ale mniejsze banki mogą mieć z tym problemy - tłumaczy prezes banku Jan Czesak. Wyjaśnia,że marża zmniejszyła się w tym roku o1 pkt proc., do poziomu 3,97 proc. - Przyczyną tego spadku są coraz lepsze warunki kredytów oferowane przez banki komercyjne. Musimy się do nich dostosować -mówi. Aby dotrzymać kroku rywalom, KBS prowadzi szeroko zakrojoną kampanię reklamową. - Dlatego udało nam się w tym roku przyciągnąć 10 tys. nowych klientów -chwali się. Innym sposobem na sprostanie konkurencji jest wzbogacanie oferty. W tym roku KBS nawiązał współpracę z PZU SA. Dzięki temu może sprzedawać w swoich oddziałach jego wszystkie produkty ubezpieczeniowe.

Inaczej radzi sobie z konkurencją Bank Spółdzielczy w Katowicach. -Miałem oddział na uboczu. Kiedyś trafiali tam tylko rzemieślnicy i mniejszy handel. Teraz musiałem otworzyć oddział w bardziej atrakcyjnym miejscu - opowiada prezesEdward Wyrwa. Na inwestycję w nowy oddział wydał 600 tys. zł. Po dziewięciu miesiącach tego roku zysk netto BSK wyniósł 4,8 mln zł i na koniec roku będzie nieco niższy niż w 2005 r., kiedy osiągnął 7,2 mln zł. Wyrwa mówi, że większość zarobku przeznaczana jest na fundusze własne banku. To pozwala na zwiększanie efektywności i zapobiega większemu spadkowi zysków. Podobnie postępuje wiele innych banków spółdzielczych. - Jeżeli w działalność kredytową angażuję własnefundusze, wówczas ona mnie nic nie kosztuje. Środki z depozytów zaś tak -tłumaczy prezes BSK.

Trzeba się unowocześniać
Największe problemy notują mniejsze banki. Te, które mają swoje oddziały na wsiach i w małych miasteczkach. Od początku 2008 r. każdy bank, zgodnie z tzw. nową umową kapitałową, będzie musiał mieć przynajmniej milion euro własnych funduszy. Tymczasem nadal wiele tego wymogu nie spełnia.Wśród banków zrzeszonych w Banku Polskiej Spółdzielczości aż 40 proc. posiada fundusze własne poniżej wymaganego poziomu.

A razem z wymogiem powiększania swoich środków banki muszą się także unowocześniać. Z jednej zatem strony powinny odkładać pieniądze, z drugiej potrzebne są im inwestycje. - Cały czas rosną koszty działania. Wiąże się to z modernizacją, wprowadzaniem programów komputerowych - mówi Helena Banaśkiewicz.


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę