aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bitwa o owoce w Parlamencie Europejskim

25 sierpnia 2006

Bitwa o owoce miękkie (truskawki, porzeczki, maliny, jagody, agrest, wiśnie czereśnie) trwa w Parlamencie Europejskim od 2 lat. Sprawa jest dla Polski niesłychanie ważna, albowiem dwie trzecie unijnej produkcji tych owoców pochodzi z Polski, głównie z najbiedniejszych regionów, z Lubelszczyzny, z Mazowsza i z Ziemi Łódzkiej.

Żaden europejski rynek nie jest aż tak bardzo zdominowany przez jeden kraj członkowski. Sytuacja na rynku jest bardzo zła, z wielu powodów, między innymi na skutek nadmiernego importu owoców miękkich z Chin. Polscy plantatorzy przez trzy kolejne lata mieli wielkie kłopoty ze zbytem swoich produktów i stanęło przed nimi widmo bankructwa.

- Jako polscy posłowie w Parlamencie Europejskim chcemy ten stan zmienić i produkcję owoców miękkich objąć działaniami chroniącymi ten sektor przed upadkiem. Na skutek długotrwałych zabiegów, wielu próśb, gróźb i interwencji polskich posłów, Komisja Europejska przygotowała wreszcie swój raport w sprawie sytuacji na rynku owoców miękkich, a w październiku 2006 roku odbędzie się debata Parlamentarna i spodziewane jest przyjęcie rezolucji Parlamentu Europejskiego. Pojawia się nadzieja na rozwiązanie tej sprawy zgodne z interesem gospodarczym polskich rolników, ale i konsumentów w całej Unii Europejskiej, którym zależeć powinno na zachowaniu smacznych i zdrowych owoców z Polski – mówi Janusz Wojciechowski, wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę